İstanbul’da DEAŞ’ın mali yapısına yönelik düzenlenen büyük bir operasyonda, örgütün kirli para trafiğini yöneten döviz şirketleri ve dış ticaret firmalarının sahipleri dahil 11 şüpheli yakalandı. Polis ekipleri, izlemeye aldıkları birçok firmanın faaliyetlerini ve mal varlıklarını dondurdu.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi ve Terörle Mücadele Müdürlüğü (TEM) ekipleri, Suriye ve Irak başta olmak üzere Orta Doğu’daki DEAŞ’a finansal destek sağlayan şirketleri ve bu firmaların sahiplerini yakın takibe aldı. Örgütün kullandığı kripto paralar ve Türkiye’deki para ağını inceleyen polis, İstanbul’da faaliyet gösteren bazı döviz büroları, ithalat/ihracat firmaları ve uluslararası nakliyat şirketlerinin sahiplerini tespit etti. Bu kişilerin DEAŞ’a büyük miktarda para aktardıkları belirlenince, operasyon için düğmeye basıldı.

Eş Zamanlı Operasyonlar Yapıldı

İstanbul’un 7 ilçesinde eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Çatalca, Fatih, Zeytinburnu ve Şişli’deki 27 ev ve iş yerine baskın yapıldı. Suriyeli döviz şirketi sahibi Abdel R.A., kardeşi ve ortağı Muhammad A.A., Haşim A.H., Talib A., Mostapha S., Abdulaziz A.A., döviz bürosu sahibi Ararat M., dış ticaret ve nakliyat firması sahipleri Muhammad N.A., Muhammad A.H. ve iki örgüt yanlısı çalışanı olmak üzere toplam 11 şüpheli gözaltına alındı.

Operasyonun Detayları ve Ele Geçirilenler

Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal, 4 tabanca, silahlara ait çok sayıda şarjör ve mermi, 13 kripto para soğuk cüzdanı, 100 gram altın, 130 kilo gümüş, 89 bin 830 lira, 13 bin euro, 17 bin 907 dolar, 7 bin 805 Suudi riyali, 770 BAE dirhemi ve 2 milyon 380 bin Özbekistan somu ele geçirildi. Şirketlerin faaliyetleri vergi müfettişleri tarafından incelenerek, vergi usul kanununa göre 3 şirkete 760 bin lira ceza kesildi.

Adana'da ormanı yakmıştı cezaevinde koğuşu yaktı Adana'da ormanı yakmıştı cezaevinde koğuşu yaktı

Şirketlerin Mal Varlıkları Donduruldu

Soruşturmayı yürüten savcılık, DEAŞ’ın Türkiye’deki finansal ayağını deşifre eden polis ekiplerinin elde ettiği bilgileri değerlendirdi. Örgütün topladığı paraların yurt dışına ‘Hawala’ yöntemiyle transfer edildiği ve bu transferlerin şirketlerin belirlediği kişiler aracılığıyla gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Savcılık kararıyla terörün finansmanı kapsamında “E Nakliyat Ltd. Şti.” ve “G.. İthalat ve İhracat A.Ş.” isimli iki şirketin tüm mal varlıkları donduruldu.

Döviz Büroları ve Dış Ticaret Firmaları İşin İçinde

DEAŞ üyelerinin dikkat çekmeyecek bölgelerde faaliyet gösteren döviz büroları, ithalat/ihracat şirketleri ve uluslararası nakliyat firmaları aracılığıyla topladıkları paraları, Suriye’deki DEAŞ kamplarına aktardıkları belirlendi. Şüphelilerin kendi aralarında şifreli mesajlarla iletişim kurdukları tespit edildi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan 11 şüphelinin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Kaynak: İHA