Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un Diamond Tema'nın YouTube üzerinden yayınladığı video hakkında yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. 

Derneğin açıklamasında, 'Şeriat, dinin yorumlanarak siyasal ve kamusal bir rejim haline dönüştürülmesidir; her toplumda, her mezhepte, her tarikatta ayrı yorumlanan ve ayrı uygulanan ‘şeriatın’ günümüz çağdaş devlet ve toplum yapısında yeri yoktur ve olmayacaktır' denildi.

G Qnnrs6 X U A A Z G5

Derneğin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan Bankalara Hassasiyet Çağrısı! TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan Bankalara Hassasiyet Çağrısı!

'Geçtiğimiz günlerde YouTube’da şeriat konusunun tartışıldığı bir yayın sonrasında, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç tarafından yapılan açıklamada, şeriat düzenini verdiği örneklerle eleştiren konuşmacı Diamond Tema hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı ve yakalama kararı çıkarıldığı kamuoyuna duyurulmuştur. Soruşturmanın başlatılmasında sosyal medya hesaplarından yapılan hedef gösterici paylaşımların etkili olduğu görülmüştür.'

G Qnnrs4 Wk A A Ht Mk

Anayasa ve Laiklik Vurgusu

Açıklamanın devamında, Türkiye Cumhuriyeti’nin laik bir devlet olduğuna dikkat çekilerek, Adalet Bakanı’nın görevinin şeriatı korumak değil, anayasa ve yasaların uygulanmasını sağlamak olduğu belirtildi. ÇYDD, şeriat savunuculuğu yaparak anayasal düzeni hedef alan konuşmacı hakkında soruşturma başlatılmamasını, ancak şeriat rejiminin tehlikelerini ve zararlarını açıklayan konuşmacı için soruşturma başlatılmasını eleştirdi.

G Qnnrs8 W Y A A0Lq4

Sosyal Medya Fenomeni Diamond Tema hakkında yakalama kararı çıkartıldı Sosyal Medya Fenomeni Diamond Tema hakkında yakalama kararı çıkartıldı

Şeriatın Çağdaş Toplumda Yeri Yok

Derneğin açıklamasında, 'Şeriat, dinin yorumlanarak siyasal ve kamusal bir rejim haline dönüştürülmesidir; her toplumda, her mezhepte, her tarikatta ayrı yorumlanan ve ayrı uygulanan ‘şeriatın’ günümüz çağdaş devlet ve toplum yapısında yeri yoktur ve olmayacaktır' ifadelerine yer verildi.

İlahiyatçı Cemil Kılıç Adalet Bakanı'na Seslendi! İlahiyatçı Cemil Kılıç Adalet Bakanı'na Seslendi!

Laik Cumhuriyetin Korunması Mücadelesi

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, 35 yıldır sürdürdükleri laik Cumhuriyetin kazanımlarının korunması mücadelesini artırarak devam ettireceklerini vurgulayan ÇYDD, açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: 'Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, laik Cumhuriyetin kazanımlarının korunması mücadelemizi artırarak devam ettireceğiz.'

Diamond Tema kimdir? Nerelidir? Diamond Tema Ne mezunu? Diamond Tema Hangi Neye İnanıyor? Diamond Tema kimdir? Nerelidir? Diamond Tema Ne mezunu? Diamond Tema Hangi Neye İnanıyor?

Muhabir: Kardelen Özdemir