İçişleri Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e, Osmanlı Devleti ve son padişah Vahdettin’e hakaret ettiği iddiasıyla soruşturma başlattı.

Soruşturmanın Sebebi

Soyer’in, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünde, Atatürk’ten alıntı yaptığı sözlerle Osmanlı Devleti ve son padişah Vahdettin’i eleştirdiği için İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı.

İddialar

İçişleri Bakanlığı, Soyer’in Osmanlı Devleti’ni ve yöneticilerini hedef gösterdiği, kişinin hatırasına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlarını işlediği iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adaylarımız belediyecilik anlayışımızı temsil edecek Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adaylarımız belediyecilik anlayışımızı temsil edecek

Soruşturma Süreci

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği’nin 16 Kasım’da İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdiği yazıda, Soyer’in 9 Eylül’deki konuşmasına ilişkin soruşturma açıldığı bildirildi. Müfettişler belediyeden Soyer’in konuşmasının görüntülerini istedi.

Soyer’in Sözleri

Soyer’in Atatürk’ten alıntı yaptığı “100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler gaflet, delalet ve hatta hıyanet içindeydi. Gençler, kadınları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler. Sadece saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ve yaşam hakkımızı ayaklar altına aldılar ve teslim oldular” sözleri gerekçe gösterildi.

Kaynak: Kamer Durdu