CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde düzenlenen "Emek Mitingi"nde önemli açıklamalarda bulundu. Özel, vatandaşların geçim sıkıntılarına dikkat çekerek, hükümeti uyardı: "Uyarım şudur; geçim olmazsa, seçim olur. Ey Recep Tayyip Erdoğan, ey Devlet Bahçeli, ey Cumhur İttifakı Gebze'yi duy. Ya geçim, ya seçim."

Geçinemeyenlerin Sesi

Mitingde konuşan Özgür Özel, meydanı dolduran vatandaşların haklı talepleri olduğunu belirterek şunları söyledi: "Bu meydanı dolduran herkes diyor ki, geçinemiyoruz. 10 bin TL emekli maaşına muhtaç edilen, sesi duyulmayan emekliler bugün burada. 17 bin TL asgari ücret olan, seçim senesinde 'Yılda 4 kez zam yapacağız' deyip kandırılan ama bu büyük enflasyon ortamında yılda 2. enflasyon zammı bile çok görülen, bir yıl boyunca enflasyon karşısında ezilmeye terk edilen emekçiler, asgari ücretliler... Sadece emekli ve emekçiler yok. 2 bin TL öğrenci harcıyla barınamayan, geçinemeyen öğrenciler, 1 milyon atanmayan öğretmen, Rize'de 17 TL'lik taban fiyatla kendisiyle alay edilen çay üreticisi, masrafları arttığı halde taban fiyatları maliyetleri karşılamayan çiftçiler, dükkanını siftahsız kapatan, borcunu ödemek için eşin, dostun kredi kartına sarılan esnaf ve en kötüsü geçinmek için kazanmak, kazanmak için çalışmak lazımken maalesef Türkiye'nin dört bir yanındaki genç işsizler, güvencesizler, sizler burada hepsinin adına bu meydandasınız. Sesinizi yükseltiyorsunuz."

A W237203 04

"Sokaklar, Meydanlar Bizimdir"

Özel, yerel seçimlerden bu yana Türkiye genelinde çeşitli mitingler yaparak sesini duyuramayanların sesi olmaya gayret ettiklerini söyledi: "Eğitim mitingi yaptık, emekli mitingi yaptık, çay mitingi, buğday mitingi yaptık ama her defasında uyardık. Temmuz geliyor, hayat pahalılığı var. Enflasyon eziyor ve asgari ücrete, emekli ücretlerine hem enflasyon zammını vermek, hem refah payını vermek, emekçinin hakkını vermek, vergi adaleti sağlamak, kuşa dönmüş olan maaşları ve artan vergi kademelerine kurban etmemek ama özellikle asgari ücreti enflasyon ve refah payını vermek zorundasınız. 'Bunu yapmazsanız bu sesi duyururuz, meydanlara çıkarız' dedik dinlemediler. Sokaklar, meydanlar bizimdir."

Gelir Adaletsizliği Vurgusu

Gelir adaletsizliğinin en üst noktaya çıktığını belirten Özel, şu ifadeleri kullandı: "Bugün Türkiye'de en zengin yüzde 20 bütün paranın, bütün varlıkların yüzde 80'ini alıyor ama en yoksul yüzde 20 sadece yüzde 0.5'ini alıyor. Yani birileri yüzde 81'i alırken, bizler, sizler yüzde 1'i bile alamıyoruz ama işine gelince dedelerimiz Çanakkale'de koyun koyuna yatıyor, işine gelince hepimiz aynı gemideyiz, işine gelince birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olan bugünlerde kardeşiz ama bölüşürken bu insanlar yok. Yazıklar olsun bu düzene."

Emekli Maaşları ve Geçim Sıkıntısı

Özel, geçinemeyen vatandaşların sesi olduklarını vurgulayarak şöyle devam etti: "Eğer herkes herkesin sesini duyar ve hep birlikte sesi yükseltirse başarmamızın önünde hiçbir engel yok. Herkese geleceğiz, her derdi söyleyeceğiz ama öncelikle yıllarca emek vermiş, çalışmış, alın teri dökmüş, göz nuru dökmüş, dirsek çürütmüş ve en sonunda emekli olmuş insanlarımızı bugün dünyanın en düşük emekli maaşlarına muhatap ediyorlar. Bugün Türkiye'de Adalet ve Kalkınma Partisi geldiğinde 1.5 asgari ücret düzeyinde olan en düşük maaş, bugün 0.6 asgari ücret düzeyindedir. Bu düzen büyük bir yoksulluk, büyük bir açlık getirmiştir. Bugün için emeklilerin maaş ortalaması 12 bin 700 liradır ve bugün Türkiye'de verilen emekli maaşının yabancı dillerde tercümesi yoktur. Yabancı devlet adamlarıyla konuşurken nüfusun çok önemli kısmını 270 Euro ile geçinmek zorunda olduğunu söylediğimizde muhataplar tercüme hatası sanıyor ama Türkiye'deki en düşük emekli maaşının 270 Euro olduğunu duyunca inanamıyorlar. Enflasyon yüzde 75 iken emeklilerin derdini konuştuğumuz gibi kademeyi de konuşacağız, stajı da konuşacağız. Kısmi emekliliği de konuşacağız ancak ilk önce bu mitingin buraya gelme amacı olan geçinemeyen herkesin derdini dile getireceğiz."

A W237203 05

"Emekçi Hakkını Alacak"

Emekli maaşının bir asgari ücret olana kadar durmayacaklarını söyleyen Özel, şunları ekledi: "Vergide adalet istiyoruz. Yılbaşında vergi yüzünden maaş üçüncü ayda kuşa dönmesin istiyoruz. Asgari ücretten büyük mücadelelerle vergi kaldırıldı ama bugün asgari ücret kadar ki kısım hesaplamalara dahil edildiği için daha nisan ayında maaşlar erimeye başlıyor. Bugün 17 bin liralık asgari ücret ilk verildiği gün ocak ayında 9 gram altın alırken, şu an asgari ücret 7 gram altın alabiliyor. Asgari ücret o günden bugüne 3 bin 850 lira eridi. Yani ocak ayındaki 17 bin lira artık o rakam değil. 'Enflasyon farkı vermeyiz' diyorlar eğer vermezseniz ocaktan bugüne emekçinin maaşından 11 kilogram kıymayı çaldınız, emekçinin maaşından 25 kilogram pirinci çaldınız, ocaktan bugüne yüzde 75 enflasyonun olduğu bu ülkede 'Aynı maaşla geçin' diyenlere sesleniyoruz. Enflasyon farkı hakkımızdır, refah payı hakkımızdır. Emekçi sınıfı bundan sonra hakkını sizde bırakmayacak, hakkını söke söke alacaktır."

Çiftçilerin Zorlukları

Çiftçilerin de ekonomik zorluk yaşadığını belirten Özel, şu açıklamayı yaptı: "Maliyetler 2 katına kadar artmışken ürünlere verilen fiyatlar masraflarını dahil karşılamıyor. Tarlalar ipotekli, tarlalar teker teker satılıyor. Türkiye AK Parti döneminde Hollanda kadar toprağını kaybetmiş durumda. 500 bin çiftçi tarımı bıraktı, her 4 gençten tarımla uğraşan 3'ünün gözü maaşlı bir işte. Toprağını, tarlasını bırakıp gözü maaşlı işte. Çiftçilerin yaş ortalaması 58. Yani kendine yeten bu güzel ülke artık karnını doyurmak için ithalat yapmak zorunda."

Ev almak isteyenler dikkat: Ortak konut kredisi dönemi başladı! Ev almak isteyenler dikkat: Ortak konut kredisi dönemi başladı!

İşsizliğin Boyutları

Özel, işsizlik oranlarının ciddi boyutlara ulaştığını vurgulayarak, "1 yılda işsiz kişi sayısı 1 milyon 200 bin arttı, geniş tanımlı işsizlik ise 11 milyona ulaştı. Resmi işsizlerin yüzde 90'ı işsizlik sigortasından yararlanamıyor. İşsizlik sigortasından yararlanamayan yüzde 90'ının sesi olmak, onlarla birlikte hak aramak için meydanlardayız. Çalışan, okuyan atanamayan öğretmene, lise mezunu gencimize kadar ne kadar geleceğinden endişeli ve kendi kaderine bırakılmış gencimiz var ise Gebze'den hepsine selam olsun" dedi.

A W237203 03

Asgari Ücret Talepleri

Özel, asgari ücret taleplerini net bir şekilde dile getirdi: "Yarın 1 Temmuz. Yarın size zam var mı? Yarın size zam yok ama neye zam var? Elektriğe yüzde 38 zam var. Elektriğe zam gelince iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Göreceksiniz, bütün Türkiye'de su zamlanacak, ekmek zamlanacak, süt zamlanacak. Her şey zamlanacak ama sadece asgari ücretliye zam vermemeye çalışan bir anlayış var ve bunu enflasyonla mücadele diye söylüyorlar. Eğer enflasyonla mücadele alın terini ödememekle olacaksa yazıklar olsun öyle mücadeleye. Bundan sonra mücadele emeklinindir, emekçinindir. Asgari ücret verildiği günden bugüne neredeyse 4 bin lira kaybetti. Bugünkü 17 bin lira, o günkü 13 bin lira. Asgari ücrete en az enflasyon kadar zam istiyoruz, artış istiyoruz. Biz yüzde enflasyon rakamını beklemeksizin 25 bin liranın altındaki asgari ücreti kabul etmiyoruz. Buradan Ankara'ya kaldırın elleri. 25 bin liralık asgari ücret alınana kadar mücadeleye söz mü? Emekliye bir asgari ücret alana kadar mücadeleye söz mü? Çiftçiler hakkını alana kadar, çiftçi borçlarının faizleri silinip, desteklemeler verilene kadar Türkiye'deki bütün çiftçilerin, köylülerin yanında mücadeleye söz mü? Esnaf perişan, iflasta. Esnafın borcunun faizi silinene kadar yandaşa değil, esnafa can suyu verilene kadar mücadeleye söz mü? Bu ülkeye adaleti getireceğiz, söz veriyorum. Şimdi Ankara duysun. Hep beraber sesleniyoruz. Vergide adalet...Ey Ankara, ey ülkeyi yönetenler, milletin bıçak kemiğine dayandı. Artık bizde sıkacak kemer kalmadı, artık kemer sıkmayacağız, artık hakkımızı alacağız, mücadele edeceğiz"

Ya geçim, ya seçim

Özel, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, geçinemeyenlerin sesi olacaklarını vurgulayarak, "Uyarım şudur; geçim olmazsa, seçim olur. Ey Recep Tayyip Erdoğan, ey Devlet Bahçeli, ey Cumhur İttifakı Gebze'yi duy. Ya geçim, ya seçim" dedi.

Özel'den Hükümete Eleştiri: "Geçinemiyoruz, Sesimizi Duyun!"

Mitingde konuşan Özgür Özel, Türkiye'nin ekonomik zorluklarla boğuştuğunu belirterek, hükümete yönelik sert eleştirilerde bulundu. "Hakkınızı vermezlerse, asgari ücrete zam vermezlerse, emekli maaşını artırmazlarsa, sesinizi duymazlarsa mücadeleye var mıyız?" diye soran Özel, vatandaşların haklarını aramaya çağırdı.

Meydandaki Kararlılık: "Hakkımızı Söke Söke Alacağız"

Özgür Özel sözlerini şöyle tamamladı: "Bugün burada hep birlikte kabuğumuzu kırdık, sokakları çok görenlere inat geldiniz. Vergide adalet olana kadar, servet sahiplerine göre vergi, çok kazanan çok, az kazanan az, kazanmayanlar artık vergi vermeyene kadar bu mücadeleyi başlatıyoruz. Zam hakkımızı söke söke alacağız."

Kaynak: İHA