Antalya Büyükşehir Belediyesi, geçmişte yaşanan büyük taşkın ve sellere karşı koruyucu önlem amacıyla 'Boğaçayı Taşkın Önleme ve Rekreasyon Alanı Projesi’ni hayata geçirecek. Proje, Boğaçayı Bilim Kurulu tarafından değerlendirildi ve tam not aldı.

Projenin Amacı

Proje, Boğaçayı köprüsünün kuzeyinden yaklaşık 1200 metre uzunluğundaki alanda planlanıyor. Dere ıslahı ve yaşam alanlarını kapsayan proje, Boğaçayı’nın doğal ortamını bozmayacak şekilde tasarlandı.

Bilim Kurulu Değerlendirmesi

Bilim Kurulu, projenin Boğaçayı’na ve doğal yaşama uygun umut verici bir proje olduğunu ifade etti. Kurul üyeleri, projenin yapılacağı Boğaçayı’nda incelemelerde bulundu.

Geçmişteki Hatalar

Büyükşehir Belediyesi Başkan Başdanışmanı Dr. Cem Oğuz, geçmiş dönemdeki yönetim tarafından Boğaçayı’nda uygulanan hatalı projenin sonuçlarına dikkat çekti. Dr. Oğuz, “2017 yılında başlatılan projenin ilk etabı, Boğaçayı’nın 750 metrelik bölümüne yatların ve denizin içeri girmesi hayal edilerek ortaya atılan, ekolojik dengeyi bozan bir projeydi” dedi.

Taşkın Önleme Önceliği

Dr.Cem Oğuz, Boğaçayı’nın bir taşkın havzası olduğuna dikkat çekerek, taşkınla ilgili önlemleri almanın zorunlu olduğunu belirtti. “Büyükşehir Belediyemizin yapacağı projenin önceliği burada taşkını önlemek” dedi.

Yeni Yaşam Alanları

Can Atalay için AYM'ye ikinci başvuru yapıldı Can Atalay için AYM'ye ikinci başvuru yapıldı

Başkan Danışmanı Şehir Plancısı Alper Gökçay, projenin 47 bin 300 metrekarelik bir alanda yeşil alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, spor sahaları, kuş gözlem istasyonları ve skate park gibi imkanların sunulacağı rekreasyon alanı oluşturacağını belirtti. Gökçay, “Boğaçayı’nın doğal ortamına dokunulmayacak. Çevre ve doğa dostu uygulamalar yapacağız” dedi.

Kaynak: Antalya Büyükşehir Belediyesi/Bülten