1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe giren bu düzenleme ile Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) katılımcıları, sözleşmelerini teminat olarak kullanarak bankalardan uygun faiz oranları ve koşullarla kredi alabilecekler.

Mart 2023'te duyurulan düzenleme ile birlikte, BES katılımcıları sözleşmelerini bankalara teminat olarak kullanma imkanına sahip hale geldiler.

Bireysel Emeklilik Sistemi, 1 Ocak 2024 itibarıyla yürürlüğe giren bu yeni uygulama sayesinde katılımcılar, birikimlerini devlet fonlarına başvurmadan, borç transfer sözleşmesi aracılığıyla bir bankaya aktarabilecekler.

Yeni düzenlemeye göre, bireysel emeklilik üyeleri, bankadan kredi almak istediklerinde BES sözleşmelerini teminat olarak kullanabilecekler.

E-Devlet'te yeni dönem: Milyonlarca vatandaşın dikkatine! E-Devlet'te yeni dönem: Milyonlarca vatandaşın dikkatine!

Başvurular, birikimlerini devretmek isteyen katılımcıların bankaya başvuruda bulunmalarıyla gerçekleşecek. Banka, talep edilen kredi miktarının uygun olup olmadığını ve devredilebilecek tutarı, Emeklilik Gözetim Merkezi'nden (EGM) alacağı bilgilerle belirleyecek.

paraa-5

Kredi işlemleri sırasında, kredi kullanan katılımcının ödeme yapmaması durumunda, banka, 30 günlük ödemesiz bir süre tanıyacak ve bu süre zarfında ödeme yapılmazsa kalan borç tutarı, Borç Transfer Fonu'ndan alınacak.

Bu süreçte birikimlerini başka bir BES şirketine aktaramayacak olan katılımcılar, birden fazla BES sözleşmesini bir bankaya teminat olarak kullanabilecekler.

Ancak, BES sözleşmesinin kredi kullanımı sırasında iptal edilemeyeceği ve işveren grup emeklilik sözleşmelerinin bankalara devredilemeyeceği önemli ayrıntılar arasında bulunuyor.

ANTGİAD Mert Başaran’ı Konuk Etti ANTGİAD Mert Başaran’ı Konuk Etti

Ayrıca, BES sözleşmelerinin bireysel bankalardan alınan krediler için teminat olarak kullanılabileceği belirtilirken, bu süreçte birikimlerin başka bir BES şirketine aktarılamayacağına vurgu yapıldı.

Kaynak: Haber Merkezi