Çetin Osman Budak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı! Çetin Osman Budak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı!

Antalya Muratpaşa Belediyesi, 23-24 Kasım tarihlerinde ‘+0.5 Akdeniz’in Geleceği’ adlı bir çevre çalıştayı düzenliyor. Bu çalıştayda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi de dahil olmak üzere 16 belediye, iklim değişikliğiyle nasıl başa çıktıklarını ve hangi projeleri hayata geçirdiklerini paylaşacaklar.

Çevre çalıştaylarının 3’üncüsü olan bu etkinliğin ana teması ‘Yeşile Dönmek’. Çalıştayın sembolü ise nesli tükenmekte olan ‘kum zambağı’ seçildi. Kum zambağı, Antalya’nın güneşli sahillerinde, özellikle Lara kumullarında görülen beyaz ve güzel kokulu bir bitkidir. Çalıştayın amacı, iklim değişikliğine karşı farkındalık yaratmak ve ‘Kum zambağını yaşatmak için yaşamalıyız’ sloganıyla doğayı korumaya çağırmaktır.

Çalıştay, Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde yapılacak. Açılış konuşmasını İTÜ İklim Değişikliği Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu gerçekleştirecek. Ardından gazeteci ve yazar Mehveş Evin’in yönettiği ‘İklime Dirençli Bir Gelecek İçin Yeşile Dönmek’ paneli ve Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Öğretim Üyesi Dr. Tahsin Şahin’in yönettiği ‘Yeşil Gelecek İçin İklim Dostu İşler’ paneli izlenebilecek.

Saat 20.00’de ise Dönüştüren Kadınlar Platformu, doğa ve çevre programları yapımcısı Güven İslamoğlu’nu konuk ederek ‘Dönüştüren Sahne’ adlı bir etkinlik sunacak. Çalıştayın ilk günü keman sanatçısı Canan Anderson’un vereceği konserle son bulacak. Çalıştayın ikinci gününde ise İstanbul, İzmir gibi büyükşehir belediyelerinin de aralarında bulunduğu 16 belediye, ‘Yeşile Dönebilmek İçin Belediye Uygulamaları’ başlığı altında iklim değişikliğiyle mücadele için yaptıkları çalışmaları anlatacaklar.

Kaynak: İHA