Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte uzmanlar, etlerin hazırlanması ve tüketimi konusunda önemli uyarılarda bulundu. Diyetisyen Merve Sena Nazlı, kurban etlerinin dinlendirilmeden tüketilmesinin sağlıksız beslenmeye yol açabileceğini belirterek, bu durumun sağlık problemlerine neden olabileceğine dikkat çekti.

'Kırmızı Etimizi Sebzeli Hazırlayabiliriz'

Diyetisyen Merve Sena Nazlı, Kurban Bayramı'nda kırmızı et tüketiminin arttığını belirterek, 'Normal porsiyonlarda tüketildiğinde kırmızı et sakıncalı değildir. Ancak, kurbanlık kesildikten sonra hemen ve genellikle kavurma olarak tüketiyoruz, bu da kalp damar hastalıkları ve tansiyon problemi olanlar için riskli olabilir. Kırmızı eti, yeşil salatalar ve sebzelerle birlikte tüketmek daha sağlıklı olacaktır' dedi.

'Kavurma Yerine Izgara veya Haşlama Tercih Edin'

Nazlı, kırmızı etin aşırı tüketiminin kan şekerini aniden yükseltebileceğini vurgulayarak, 'Kızartma veya kavurma yerine ızgara, mangal veya haşlama tercih edilmelidir. Asitli içeceklerden kaçınarak, ayran veya maden suyu gibi daha sağlıklı içecekler tüketilebilir' dedi. Ayrıca, tatlı tüketiminde de dikkatli olunması gerektiğini belirterek, şerbetli tatlılar yerine dondurma veya sütlü tatlılar önerdi.

Otizm araştırmalarında öncü Otizm araştırmalarında öncü

Çocukların Beslenmesine Dikkat

Anne ve babalara seslenen Nazlı, çocukların çok fazla şekerli gıdalar ve çikolata tüketmesinin olumsuz etkilerinden bahsetti. 'Bayramda çocukların abur cubur tüketimini sınırlamak, onlara ayran gibi sağlıklı içecekler sunmak önemli' dedi.

Yaşlılar İçin Beslenme Önerileri

Nazlı, yaşlıların et tüketiminde dikkatli olmalarını vurgulayarak, 'Kahvaltıda kavurma yerine, peynir, yumurta ve yeşilliklerle sağlıklı bir kahvaltı yapmak daha faydalı olacaktır. Kurban etlerinin 24 saat dinlendirildikten sonra tüketilmesi daha sağlıklıdır' dedi.

'Kırmızı Etlerimizi Doğru Saklayalım'

Kurban etlerinin saklanması konusunda da uyarılarda bulunan Nazlı, 'Etleri bütün yerine parça halinde ve porsiyonluk olarak saklamak daha doğrudur. Derin dondurucuda 8 ila 10 ay arasında saklanabilir' şeklinde konuştu.

Bayramda sağlıklı beslenme ipuçları Bayramda sağlıklı beslenme ipuçları

Kaynak: İHA