İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kurban Bayramı tatili boyunca düzensiz göçle mücadelenin kesintisiz sürdüğünü belirtti. Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, mobil göç noktası araçlarıyla gerçekleştirilen “Kalkan-24” denetimlerinde bin 456 düzensiz göçmenin yakalandığını duyurdu.

Bakan Yerlikaya, açıklamasında, "İnsan kaçakçılığı yaparak, ülkemizi düzensiz göçün hedefi ve transit geçiş yolu haline getirmeye çalışan organizasyonlara ve düzensiz göçmenlere asla fırsat vermeyeceğiz" dedi. Ayrıca, valilikler ve Göç İdaresi Başkanlığı koordinesinde polis, jandarma ve sahil güvenlik ekiplerinin katılımıyla gerçekleştirilen operasyonların detaylarını paylaştı.

60 İlde Geniş Kapsamlı Denetimler Yapıldı

Kurban Bayramı tatili boyunca, 75’i İstanbul’da olmak üzere toplamda 165 mobil göç noktası aracıyla 60 ilde denetimler yapıldı. Bu denetimlerde 35 bin 159 kimlik kontrolü gerçekleştirildi ve bin 456 düzensiz göçmen tespit edildi. Yakalanan göçmenler, İl Göç İdaresi Müdürlüklerine teslim edilerek sınır dışı işlemleri başlatıldı.

1 Mayıs Taksim Yürüyüşü Davası'nda Tutuklular Tahliye! 1 Mayıs Taksim Yürüyüşü Davası'nda Tutuklular Tahliye!

Görev Alan Ekiplere Teşekkür Etti

Bakan Yerlikaya, denetimleri gerçekleştiren polis, jandarma ve sahil güvenlik ekiplerine teşekkür ederek, "Valiliklerimizi, Göç İdaresi Başkanlığımızı ve denetimleri gerçekleştiren polisimizi, jandarmamızı ve sahil güvenliğimizi tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA