Süleyman Erman Burdur Belediye Başkan Aday Adaylığını Duyurdu! Süleyman Erman Burdur Belediye Başkan Aday Adaylığını Duyurdu!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin enerji hedeflerini geliştirmeye devam edeceklerini belirtti. Bayraktar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin enerji ithalatının geçen yıl 96.5 milyar dolar olduğunu ve Türkiye’yi önümüzdeki 30 yılda enerjide ve madende net ihracatçı konuma yükseltmek istediklerini ifade etti.

Bayraktar, Akkuyu NGS ile ilgili alım garantisi olduğunu ve güneş ve rüzgar enerjisi için de alım garantisi olduğunu belirtti. Bayraktar, 'Evet Akkuyu ile alakalı alım garantisi var. Güneşle ve rüzgarla ilgili de alım garantisi var. Güneşe daha yüksek alım garantisi veriyorduk. 2010 yılında 12.35 sent alım garantisi var. Enflasyonla ilgili güncelleme söz konusu değil. 2028 yılında üretilen elektriği 12.35 sent ödeyeceğiz. 2043 yılında 6.73 sent alım garantisi olacak. Dünya küresel ısınmayla mücadelede ciddiyse nükleersiz dönüşüm mümkün değil. Türkiye nükleer santrale ihtiyaç duyuyor. Trakya ve Sinop ile küçük reaktörlerle ilgili 5 bin megavatlık ek güce ihtiyacımız var' dedi.

Kaynak: İHA