İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Antalya’da İl Emniyet Müdürlüğü binasında düzenlenen "Türkiye’nin Huzuru Antalya" toplantısına katıldı. Toplantının ardından basın mensupları ile bir araya gelen Bakan Yerlikaya, “Turizm denilince ilk akla gelen şehir Antalya’dır. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist geliyor. Antalya turizmin başkentidir, turizm sektörü kırılgan bir yapıya sahiptir. Turistlerin tercihlerinde en belirleyici etkenlerin başında güvenlik gelir. Antalya’mızın huzuru ve güvenliği anlamında bizler gece gündüz demeden büyük bir hassasiyetle gayret ediyoruz. Tüm birimlerimiz bu şehrin güveni ve huzuru için büyük bir gayret gösteriyorlar” dedi. 

Gerçekleştirilen toplantıda Antalya’da son 150 günde yapılan çalışmalara değinen Sayın Bakanımız suçluları adalete teslim etmekte, çocuklarımızı zehirlemeye çalışanlara hayatı zehretmekte kararlı olduklarını, asayiş suçlarından narkotik suçlarına, organize suç örgütlerinden göçmen kaçakçılığına yönelik yapılan operasyonların durmadan duraksamadan büyük bir gayretle devam edeceğini vurguladı.
 

150 güne binlerce operasyon

Düzenlenen "Kafes Operasyonları" hakkında bilgi veren Bakan Yerlikaya, “İllegal suç örgütlerinin her birini adalete teslim etmek ile ilgili bu operasyonları düzenliyoruz. Antalya'da son 150 gün içerisinde organize suç örgütlerine yönelik yapılan 22 operasyonda 180 şüpheli gözaltına alındı, 68 kişi tutuklandı. Yine bizim kırmızı çizgilerimizden birisi uyuşturucu ile mücadeledir. Toplumumuzu zehirlemeye çalışanlara karşı kararlıyız. Onlara hayatı zehir edeceğiz. Son 150 günde Antalya’da zehir tacirlerine yönelik 4 bin 481 operasyon yapıldı. 5 bin 172 şahıs gözaltına alındı, 416 kişi tutuklandı. Deniz yolu göçmen kaçakçılarının en çok tercih ettiği güzergâhların ve yöntemlerin başında geliyor. Denizlerimizin göçmenlere mezar olmasına müsaade etmeyeceğimiz gibi göçmen kaçakçılarına da asla izin vermeyeceğiz” dedi. 

 Göşmene geçit yok

Düzensiz göçle ve göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle mücadelenin aralıksız devam ettiğini aktaran Sayın İçişleri Bakanımız, denizyolunun göçmen kaçakçılarının en çok tercih ettikleri güzergâhın başında geldiğini, denizlerimizin göçmenlere mezar olmasına müsaade etmeyeceklerini ifade etti.
 

  Antalya’daki geçici koruma altında bulunan ve ikamet izni olan göçmen sayıları hakkında bilgi veren Bakan Yerlikaya, “Bu şehrimizde geçici koruma altında bulunan ve ikamet izni ile kalan Suriyeli sayısı 130 bin 994, uluslararası koruma çerçevesinde kalanların sayısı bin 96’dır. Toplam düzenli göçmen sayımız 136 bin 907’dir. Göçmen kaçakçılarına yönelik olarak son 150 günde 42 operasyon düzenlendi, 90 göçmen kaçakçısı organizatörü yakalandı, 13 kişi tutuklandı. Adli kontrolle yakalananlar bir daha bu işleri yapmıyorlarsa kendilerini tebrik ediyoruz, devam ederlerse mahkeme kararı ile cezaevine göndermeye kararlıyız” ifadelerine yer verdi. 

Gazeteci ve siyasetçi Songül Başkaya Muratpaşa için düğmeye bastı Gazeteci ve siyasetçi Songül Başkaya Muratpaşa için düğmeye bastı

 
 

112 ile bizlere rahatsız oldukları ne varsa bildirsinler

Turizmin başkenti Antalya’da huzurun ve mevcut kamu düzeninin devamı, korunması ve istikrarı için yeni stratejiler ve yol haritası oluşturduklarını ifade eden İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, Antalya halkına seslenerek çevrelerinde gördükleri, duydukları, rahatsız oldukları her türlü suçla ilgili hemen 112’yi arayıp bilgi vermelerini isteyerek, tüm katılımcılara da görevlerinde başarılar diledi.
 

  Bakan Yerlikaya, açıklamalarını şöyle tamamladı:  

  “Antalyalı hemşehrilerime ifade etmem gerekir ki asayiş suçlarının 10'undan 9’unu hem jandarma hem de emniyetimizin yakalayarak adalete teslim ettiğini gördük. 1 hafta içinde Antalya’mızda da 3 Mobil Göç Noktası aracımız hizmet vermeye başlayacak. Biz bir yakalanmayan sayıyı bile kabul etmiyoruz. İstiyoruz ki işlenen suçun zanlısını en kısa zamanda yakalayarak adalete teslim edelim. Her gittiğim ilde vatandaşlarımızdan bir istekte bulunuyoruz. Biz birbiri ile uyumlu ve birbirine güvenen içişleri ailesiyiz. Antalyalı hemşehrilerimiz 112 ile rahatsız oldukları ne varsa bize bildirsinler. Sabırla beklesinler ki biz onların bize verdiği talimat gereği neler yapacağımızı görsünler. Yenemeyeceğimiz hiçbir suç ve suçlu yoktur, hepsinin hakkından geliriz.” 

Kimler katıldı

  Toplantıya Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir, Antalya Valisi Hulusi Şahin, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tarık Hekimoğlu, İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, AKP Antalya milletvekilleri ve AKP İl Başkanı Ali Çetin de katıldı. 
                 

Kaynak: İHA