Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, çalışan annele desteği olarak da bilinen   Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi II (EDU-CARE II) kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Projenin açılış programının gerçekleştirildiğini belirten Işıkhan, kayıtlı kadın istihdamını ve eğitimli çocuk bakıcılığını teşvik etmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Çalışan Anne Desteğine Rekor Başvuru Yapıldı Bakan Açıkladı 2

SPK gayrimenkul yatırım fonlarının uygulama esaslarında değişikliğe gitti SPK gayrimenkul yatırım fonlarının uygulama esaslarında değişikliğe gitti

Üç Büyük İlde Yoğun İlgi

Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde 0-36 ay arasında çocuğu olan kadınların yararlanabileceği EDU-CARE II projesine yoğun ilgi gösterildiğini belirten Bakan Işıkhan, toplamda 16 bin 831 başvuru yapıldığını açıkladı. Bu rakam, projenin ne kadar ihtiyaç duyulan ve beklenen bir çalışma olduğunu gözler önüne seriyor.

'Anneler ve Çocuklar İçin Güvenli Bir Gelecek'

Bakan Işıkhan, sosyal medya paylaşımında, 'Annelerimiz sigortayla, çocuklarımız eğitimli bakıcıyla güvende' ifadelerini kullandı. Bu proje sayesinde annelerin iş hayatında daha güvenli ve kayıtlı bir şekilde yer alması sağlanırken, çocukların da eğitimli ve sigortalı bakıcılar tarafından bakılması hedefleniyor. Böylece ailelerin hem ekonomik hem de sosyal olarak desteklenmesi amaçlanıyor.

EDU-CARE II Projesi Nedir? Çalışan Anne Desteğinin Amacı Nedir?

EDU-CARE II projesi, özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve küçük çocuğu olan kadınların çalışma hayatına katılımını artırmayı hedefliyor. Proje kapsamında eğitimli çocuk bakıcıları istihdam edilerek, annelerin güvenle işlerine devam edebilmesi sağlanacak. Aynı zamanda, çocuk bakıcılarının da sigortalı ve eğitimli bir şekilde çalışması teşvik edilecek.

Çalışan Anne Desteğinden Kimler Faydalanabillir?

Çalışan Anne desteğinden; tam zamanlı olarak ve hizmet akdiyle bir işverenin yanında çalışan (4/a sigortalısı) ve 0-24 ay arası çocuğu olan sigortalı anne, bir eğitimli çocuk bakıcısını sigortalı olarak çalıştırıp bu bakıcıya çocuğunu baktırmaya başladığında mali destekten yararlanabilir.


Çalışan Anne Desteği Miktarı Ne Kadardır?

Çalışan Anne Destek miktarı aylık 325 avrodur. Özel gereksinimli çocuğu olan ve bekar annelere fazladan 50 avro ödenmektedir.

Çalışan Anne Desteğine Başvuru Süreci Nasıldır


Çalışan Anne Desteğine Başvuru Süreci Nasıldır?

Ön Kayıt işlemleri sadece internet üzerinden yapılmaktadır. Projeye başvurabilmeniz için öncelikle e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Sistem, başvuru numarasını başvuru sırasına göre otomatik olarak vermektedir. Kesin Kayıt ise, illerdeki Proje ofislerinde yapılmaktadır.

İnternet üzerinden Ön Kayıt yapan ve Kesin Kayıt yaptırmak için yedekte bekleyen kişiler, kendilerine kayıt sırası geldiğinde SMS ile bildirim yapılarak kayda davet edilmektedir. Bu nedenle yedekte bekleyenlerin proje sisteminde kayıtlı telefon numarasının güncel olduğundan emin olması ve SMS'lerini takip etmesi gerekmektedir. Kayda zamanında gelmeyen kişilerin kayıt hakkı sonlandırılmaktadır.


Kesin Kayıt Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Ön kayıt sonrasında kesin kayıt için randevu aldıysanız;
• Türkiye Halk Bankası'nda kendi adınıza biri TL ve diğeri Avro olmak üzere 2 hesap açtırmanız (Hesabı açtırırken hesap kesim ücreti talep edilmemesi için lütfen Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi (EDU-CARE) için olduğunu gişedeki görevliye bildiriniz.),
• Çocuk bakıcısının maaşını yatırabilmeniz için Türkiye Halk Bankası'nda çocuk bakıcısı adına TL hesabı açtırılması (Hesabı açtırırken hesap kesim ücreti talep edilmemesi için lütfen Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi (EDU-CARE) için olduğunu gişedeki görevliye bildiriniz.),
• Sizin ve çocuk bakıcınızın ilgili hesaplarına ilişkin Banka Muvafakat Formunu doldurup imzalamanız,
• Bekar annelerin ve özel gereksinimli çocuğu olan annelerin durumlarını ispatlayıcı belgeleri tedarik etmeleri (velayet, özel gereksinim vb.) gerekmektedir.
• Ayrıca, çocuğun ve annenin aynı adreste ikamet etmesi gerekmektedir. Farklı adreslerde görünüyor ise kesin kayıt tarihinden önce gerekli düzeltmelerin ilgili Nüfus Müdürlüğünden yapılması gerekmektedir.

Projeden Yararlanabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

• Başvuru tarihi itibarıyla (ön kayıt anında) 0-24 ay aralığında (24 üncü ay dahil) çocuğunuzun olması,

• Ankara, İstanbul ve İzmir illerinden birinde ikamet etmeniz,

• Çocuğunuzla aynı evde ikamet etmeniz (Çocukla annenin ikametgahı aynı olmalıdır),

• Bekar anneyseniz çocuğunuzun velayetine sahip olmanız ve çocuk ile aynı adreste yaşamanız,

• En geç kesin kayıt tarihi itibariyle bir işverenin yanında hizmet akdiyle ve sigortalı olarak (4/a sigortalılar) tam zamanlı çalışıyor olmanız (SGK’ya her ay 30 gün prim bildirimi yapılması gerekmektedir.),

• Bir eğitimli çocuk bakıcısını tam zamanlı sigortalı olarak çalıştırıp çocuğunuzu bu bakıcıya baktırmanız,

• SGK kayıtlarına göre proje döneminde analık izninde olmamanız,

• Bakıcınızın ücretini en az ev hizmetlerinde çalışanların asgari ücret düzeyinden ödemeniz ve

• Proje kapsamında bakıcı olarak çalışmamanız gerekmektedir.

• Her anne aynı anda sadece 1 çocuğu için destek ödemesi alabilir.

Kaynak: Haber Merkezi