ÖNCELİĞİMİZ SAĞLIK OLMALI!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  13 Ağustos 2020 /   1852 Okunma

  ÖNCELİĞİMİZ SAĞLIK OLMALI!

  Pandeminin kısa sürede bitmeyeceği gerçeğini kabullenmek hepimize zor geldi! Ama artık hepimiz farkındayız, erkenden rehavete kapılanlar yüzünden hasta sayısı da giderek artıyor! Vatandaşa yüklenilen sorumluluk ve yapılan uyarılar belli ki, çok da işe yaramamış! Herkes uzayan bu süreçten ve yaşanılan tecritten bıktı ama, bu artık bütün dünyanın sorunu!

  Bazı insanların hala düğün dernek ve asker uğurlamaları konusundaki rahatlığı, kapalı açık bütün her yerde kalabalıklara hiç çekinmeden karışmaları doğrusu aklı başında herkesi korkutuyor! Oysa önceliklerimiz olmalı bizim.

  Şu anda en önemli önceliğimiz sağlık! Sağlıklı olmazsak, geri kalan hiç bir şeyin bir önemi kalmaz! Ne ekonomi, ne eğitim, ne sosyal yaşam artık sağlığımız kadar önemli değil! Önce sağlıklı yaşamak zorundayız. Tedbiri elden bırakmadan, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak hayata tutunacağız, bunun başka yolu yok maalesef!

  Okulların açılacak olması konusunda da herkes endişeli! Çünkü bazı bilim insanları bunu doğru bulmuyor! Hastalığın daha fazla kişiye bulaşmasından korkuyorlar! Okullar kalabalık olduğu için, önlemler ne kadar koruyucu olur, bundan kimse emin değil! O yüzden de çocuğunu okula göndermek istemeyen pek çok insan var! Çocuklarının sağlığının, eğitiminden daha öncelikli olduğunu düşünen bu insanlara, yeterince güvence vermek, ve ciddi önlemler almak yetkililerin işi tabii. Ama zor bir süreç olacağı kesin gibi görünüyor!

  Ben çevremde bu hastalığı ciddiye almayan, hatta inanmayan çok sayıda insan gördüm. Üstelik tedbirli olanları da küçümsüyorlar! Onlara baktığımda, bu yaklaşımları yüzünden pandemi süresinin uzamasından korkuyorum. Kendisini düşünmeyen insanların, başkalarını da düşünmeyeceği aşikar! İşte bu yüzden korkuyorum. Bu insanlara biri bu durumun vahametini anlatmalı! Yoksa bizim de, yetkililerin de işi zor! Unutmayalım; önceliğimiz sağlık olmalı, gerisi nasıl olsa halledilir. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileğiyle...


Yorum Yap