En kötüsü; “sevgi engelli” olmak!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  6 Aralık 2021 /   780 Okunma

  En kötüsü; “sevgi engelli” olmak!

   

  1992 yılından bu yana 3 Aralık, Birleşmiş Milletler tarafından “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kabul edilmiştir. Her yıl bizde de 3 Aralık’ da engelli yurttaşlarımız ve onların sorunları için, çözümler ve öneriler gündeme getirilir. Hayatı kolaylaştırıcı önlemler üzerinde durulur.

   

  Ben, bütün engellilerin geçtiğimiz 3 Aralık’taki günlerini gecikmiş olarak da olsa, kutluyor, onlarla dayanışma içinde bütün engelleri aşacağımıza inanıyorum. Ve yine inanıyorum ki; “ Sevgi varsa, engel yoktur! “

   

  Sevgi demişken, önemli bir noktayı da vurgulamalıyım; Görme engelli, işitme engelli, konuşma engelli, bedensel engelli, zihinsel engelli, ruhsal engelli gibi pek çok engelli için, hayat zor tabii ama, sevgi, ilgi, eğitim ve istihdamla bunlar bir ölçüde aşılabilir. Fakat “sevgi engelli”ler için yapılacak pek fazla bir şey yoktur! İnsanlar için bu yüzden en kötüsü; “Sevgi engelli” olmaktır! Ne yazık ki, dünyada ve toplumumuzda sevgi engelliler çoğalıyor!

   

  Sevgi engelli olmak nasıl bir şeydir diyorsanız; belirtilerini hemen sayayım, o zaman size de çok tanıdık gelecek! Onları hemen teşhis edeceksiniz. Bunun için doktor olmaya da gerek yok zaten!

   

  “Sevgi engelli”ler;

  - İnsanları sevmez, hayvanları sevmez, doğayı sevmez!

  - İçleri kin ve nefret doludur!

  - Güler yüzlü, mutlu ve huzurlu olmak onlara göre değildir! Sürekli öfkeli, sürekli şüpheci, sürekli kavgacı bir yaşamla hayat bulurlar! Sanki varolma sebepleri budur.

  - Zalim, acımasız ve empatiden yoksundurlar! Çıkarcı, kötü ve yalancıdırlar! Gerçek insani duygulardan yoksun oldukları için, o duygular varmış gibi yaparlar! Onları bu hale getiren artık nasıl bir ortamsa; tedavi edilmeleri, rehabilite olmaları, yeniden “sevgi dolu insanlar” olmaları imkansızdır! Yaşadıkları o her neyse; iğdiş edilmiş insani normları, eski iyi haline asla dönemez! Tehlikelidirler, çünkü, “sevgi engelli” halleriyle, ellerine bir güç geçtiğinde, dünyayı herkese dar ederler! Ben bu yüzden Hitler ve Mussolini gibi adamların “Sevgi engelli” olduklarına inanıyorum. Keşke zamanında onlara da bu tanıyı koysalardı da, dünya; 2. Dünya savaşı gibi yıkıcı bir felaketi yaşamamış olsaydı!

   

  Aman diyeyim, siz siz olun, “sevgi engelli”lerden sakının!


Yorum Yap