Özel Günler

EGOZEDE OLMAYIN!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  27 Haziran 2020 /   1434 Okunma

  EGOZEDE OLMAYIN!

  Günümüzde hala “egozede” olmayan kaldı mı bilmiyorum? Bir çeşit bulaşıcı virüs gibi çünkü, ille bulaşıyor! Ama mikrobik değil, bela gibi bulaşıyor! En iyisi “ egoistler” den uzak durmak. Başka da çaresi yok! Peki nedir ego?

  Ego’ ya uzmanlar; “Kişi için, özgüven, öz saygı, öz değer gibi kavramları içerir.” Diyorlar. Bu konu da çok değişik tanımlamalar da var. Genelde ego; kişinin kendi kimliğini algılaması veya kendisini nasıl gördüğü olarak yorumlanıyor. Kelime anlamı olarak “ benlik” anlamına gelen “ ego”, kişinin devamlı olarak kendisini ortaya koyması ve kendi özelliklerini yüceltmesidir, denilebilir. Az çok her insanda bulunan kendini kanıtlama çabası olan ego, bazen hastalık derecesinde baskın çıkar. “ Egoist” dediğimiz insanlarda, böyle arızalı ve kontrolden çıkan bir ego, herkese zarar verir boyutlarda psikolojik bir rahatsızlığa da dönüşür. Eğer EGO’nuzu gerektiğinde baskılayamıyorsanız ve her cümleniz “ ben” ile başlıyorsa, kimseleri dinlemiyor, anlamıyor ve beğenmiyorsanız, çevrenizdeki insanlar sizden uzaklaşıyorsa ve giderek yalnızlaşıyorsanız, hemen bir psikologdan yardım alın derim. Çünkü egoist olmak, önce size zarar verir, sonra da çevrenizde bir sürü “ egozede” yaratır.

  Uzmanlara göre egoist bireyler; fazlasıyla gururlu, öfkeli, kindar ve kibirlidirler. Benzersiz olduklarına inanırlar. Aslında bir aşağılık kompleksinin de getirdiği kanıtlama çabası ile birlikte, eksik taraflarını örtme isteğiyle, kendilerini diğer insanlardan üstün görme ve bunu sık sık ifade etme eğilimindedirler. Kurmuş oldukları ben merkezli dünyalarında, kimseyi sevmez, kimseyle empati kuramazlar. Genelde merhametsizdirler. Onların o şişkin EGO’larını yaralayan bir şeyler olduğunda, fena halde intikam alırlar. Çok tanıdık geliyor değil mi? Çünkü hepimiz bir şekilde, hayatımızın bir döneminde bu tür insanların hışmına uğradık ve “egozede” olduk. Evimizde, iş yerimizde, siyaset dünyasında, bazen özel sektörde, bazen de devlet dairesinde bize dünyayı dar eden, bizi egozede yapan ne çok egoist insan çıktı karşımıza... Biz kaçtıkça onlar çoğalarak çıktı önümüze, tıpkı yakamızı kurtaramadığımız bir bela gibi.

  O yüzden yarası bir türlü iyileşmeyen EGO’lardan uzak durun! Siz siz olun, daha alçakgönüllü olun. Egonuzu yenmeyi, ona gem vurmayı bilin. Çünkü insanı mantık ve gerçeklerden uzak tutan aşırı ego; kibir, bencillik ve ukalalık duygularıyla, kişiyi sadece kendisinin inandığı bir dünyada yaşamaya ve yalnızlığa mahkum eder. Bu insanlar içlerindeki bütün kötülüğü dışa vurmaktan asla çekinmezler. Aman dikkat edin, bunların hışmına uğrayıp, “egozede” olmayın!


Yorum Yap