ÇEVRE KİRLİLİĞİ SONUMUZ OLACAK!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  5 Haziran 2020 /   1009 Okunma

  ÇEVRE KİRLİLİĞİ SONUMUZ OLACAK!  Bu hızla kirletmeye devam edersek, çevre kirliliği sonumuz olacak! Aslında bu bir kehanet falan değil! Bilim adamlarının öngörüsü de bu yönde! Çünkü dünyada çevre kirliliği yüzünden 17. Yüzyıldan bu yana, en az 112 memeli hayvan ve 94 kuş türünün soyu tükenmiş! Denizlerde ve deniz canlılarında da türlerin hızla yok olması söz konusu. Topraktaki kirlenme de bitkilere ve bitki örtüsüne zarar verir boyutlarda. Havada, karada, suda ve denizlerde çevre kirliliğine önlem alınmaması durumunda, insanlığın yok olması da kaçınılmaz olacaktır! Unutmayın başımıza gelen “kovit 19” virüsü, bunu bize ispatladı.

  Bu gün 5 Haziran “ Dünya Çevre Günü”. İsveç’in Stokholm kentinde 1972’ de yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan kararla 1974 yılından bu yana kutlanan bu günde; çevre kirliliği ve verdiği zararlar üzerinde durularak, dünyadaki devletlerin ve insanların dikkati çekilmeye ve çevre kirliliğinin yarattığı tehlikelere vurgu yapılarak, önlem alınması için yönlendirme yapılmaya çalışılıyor! Pek de başarılı oldukları söylenemez! Çünkü:

  İstatistiklere göre; çevre kirliliğinin yol açtığı hastalıklar yüzünden, dünyada her yıl, 12.6 milyon insan ölüyor! Tabii şimdi buna ek olarak, mutasyon geçiren virüslerle ölümü yaşıyor insanlık! Daha da kötüsü, bütün dünya evine kapandı, maskelerle dolaşır oldu. Bugün kovid 19, yarın kovid bilmem kaç! Giderek yaşanmaz bir dünyaya evriliyoruz!

  İnsanların fiziksel ve psikolojik durumunu da olumsuz yönde etkileyen çevre kirliliğinin önüne geçilememesi durumunda, korkarım ki insanlığın da, dünyanın da sonu gelecek! İnsan için önemli yaşam kaynaklarından olan, suyun, havanın, toprağın kirliliği ve buna bağlı olarak iklim değişikliğinin etkileri ağır oluyor.

  Dünyada halen 663 milyon insanın içilebilir suya erişimi bulunmuyor! Dahası yaklaşık 1.8 milyon insan da pis su kaynaklarını kullanıyor!

  Su kıtlığı, iyileştirme çalışmalarına rağmen, dünya nüfusunun % 40’ ını etkiliyor! Ve bu oranın, küresel ısınma ve buzulların erimesiyle birlikte daha da artması bekleniyor!

  Kısacası yolun sonuna geldik ve daha fazla zaman geçirmeden, çevre kirliliğine karşı hemen önlemler alınmalı! Sanayileşmeyle birlikte hızlanan kirlenme; bazı devletlerin ve kar hırsıyla hareket eden gözü dönmüş global şirketlerin sorumsuz ve öngörüsüz davranışlarıyla, dünyadaki ekolojik dengeyi bozmuş, bazı canlı türlerinin de sonunu getirir hale gelmiştir!

  Açgözlülüğü, sorumsuzluğu ve yarattığı kirlilikle dünyayı yaşanmaz hale getiren ve insanlığın da sonunu getirmeye çalışan vahşi kapitalistlere ve onların duyarsız devlet adamlarına da, işledikleri bu suçlar yüzünden Birleşmiş Milletler tarafından yaptırım uygulanmalıdır.


Yorum Yap