Son dakika haberlerine göre, Ocak ayında yürürlüğe girecek olan asgari ücret zammıyla ilgili kritik bir toplantı başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-İş, TİSK ve hükümet yetkililerini Ankara'ya davet ederek asgari ücretin belirlenmesi için tarafların anlaşması durumunda bugün açıklama yapılması bekleniyor.

Recep-1

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?  ASGARİ ÜCRETTE REFAH PAYI OLUR MU? EN AZ 500 TL...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın refah payını devreye sokması bekleniyor. Ankara'dan gelen bilgilere göre, belirlenecek refah payının en az 500 TL en fazla 1000 TL olması bekleniyor. Şu anda 11.402 TL olan asgari ücrete %40 zam yapılması durumunda yeni tutar 15.962 TL olacak. %45'lik bir zam durumunda tutar 16.532 TL, %50'lik bir zam durumunda ise 17.103 TL olacak.

Vedat Işıkhan

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay arasında yapılan kritik görüşmenin ardından Bakan Işıkhan, "İstişareler devam ediyor, netleşince açıklama yapacağız" şeklinde açıklamada bulunmuştu.

TÜRK-İŞ BAŞKANI ATALAY: 30 MİLYONU İLGİLENDİRİYOR

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, "Rakamı şimdi söyleyeceğiz. Uzlaşırsak masada gidip otururuz, 8 milyonu ilgilendiriyor. Çoluk çocuk 30 milyonu ilgilendiriyor. Toplumu memnun edecek bir rakam olursa deriz ki varız" ifadelerini kullanmıştı.

Türk Iş

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU PAZARLIK MASASINDA, İKİ SEÇENEK GÜNDEMDE

Asgari ücret pazarlıkları sürecinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugüne kadar iki kez bir araya gelmiş, ancak henüz bir rakam masaya yatırılmamıştı. Ankara'da yapılan trafiğe göre, 16 bin 500 TL ile 17 bin 500 TL arasındaki rakamlar öne çıkmıştı.

Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda, 2024 yılında asgari ücrete bir kez zam yapılacağı vurgulanmış ve çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceği belirtilmişti.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU ÜÇÜNCÜ TOPLANTISI SONA ERDİ

Mersin'de erik hasadı başlıyor! Eriğin kilosu 1000 lira olacak Mersin'de erik hasadı başlıyor! Eriğin kilosu 1000 lira olacak

Ardından Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret zammını konuşmak üzere işçi, işveren ve hükûmet temsilcilerini Beştepe'de bir araya geldi. Toplantı sona ererken Bakan Işıkhan'ın 19.30'da açıklama yapacağı öğrenildi.

Bakan Işıkhan'ın asgari ücret zammıyla ilgili açıklamaları şu şekildedir:

SON DAKİKA | ASGARİ ÜCRET ZAMMI AÇIKLAMASI BAŞLADI

Bakan Işıkhan'ın asgari ücret zammıyla ilgili açıklamaları şu şekildedir:

"Bakanlık olarak, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret tutarını belirlemek amacıyla çalışmalarımızı tamamladık. Asgari Tespit Komisyonu, ücret politikalarının en alt sınırını temsil eden asgari ücreti belirleme sürecinde önemli bir rol oynadı.

Bu süreçte, toplumsal bir koruma aracı olan asgari ücretin belirlenmesinde olumlu ve makul yaklaşımlarıyla katkı sağlayan tüm paydaşlara teşekkür ederim. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol'un liderliğindeki işçi ve işveren temsilcileri, ülkemizin mevcut koşullarını dikkate alarak ortak bir anlayışa varmışlardır.

Yüzde 49 oranında bir zamla, asgari ücretin 17 bin 2 TL olarak belirlenmesine karar verdik. Bu miktarın içinde 700 TL'si asgari ücret desteği olarak yer almaktadır. 1 Ocak itibariyle geçerli olacak net asgari ücret, çalışanlarımızın enflasyonla mücadelede daha güçlü olmalarına katkı sağlayacaktır.

Detaylarla ilgili bilgileri önümüzdeki günlerde paylaşacağız. Yeni asgari ücretin, işçi ve işveren tarafından karşılıklı anlayış ve uzlaşı ile belirlenmiş olmasından dolayı memnuniyet içindeyiz."

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'ın açıklamaları şu şekildedir:

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'ın açıklamaları şu şekildedir:

"Dört saat boyunca gerçekleştirdiğimiz toplantıda, Türk İş olarak resmi bir rakam açıklamaktan önce titiz bir değerlendirme yaptık. Asgari ücret, 11 milyon kişiyi doğrudan etkileyen önemli bir konu. Bu ücret, ülkemizin en büyük sosyal sorumluluk projelerinden biri olan maaş pazarlıklarının bir parçasıdır. Değerlendirmelerimiz sonucunda, Türk İş'in talebinin yanı sıra Cumhurbaşkanımıza ilettiğimiz 18 bin lira önerisine karşılık, resmi rakam olarak 17 bin lira üzerinde bir uzlaşma sağlandı.

Ancak, bu rakamın başlangıç ücreti olmasına rağmen, maalesef ülkemizde geçim ücreti olarak algılanmaktadır. Türk İş, müzakerelerin yılda iki kez gerçekleştirilmesi talebini iletti ancak kabul edilen rakam yılda bir kez müzakere yapılmasını öngörmektedir. Enflasyonun devam ettiği bir ortamda, yılda bir kez yapılan müzakerelerle milletin taleplerini karşılamak mümkün olmayacaktır."

Erdoğan'dan asgari ücret mesajı

Erdoğan'dan asgari ücret mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret zammının ardından yaptığı ilk açıklamada, sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı: "2024 yılında asgari ücret, %49'luk bir artışla net 17.002 TL olarak belirlenmiştir. Bu güzel gelişme, ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Ekonomimizin güçlenerek ilerlemesi adına atılan bu adım, vatandaşlarımızın refah seviyesini artırmayı hedefliyor. Birlik ve beraberlik içinde daha aydınlık yarınlara yürüyoruz."

Kaynak: Haber Merkezi