Milyonlarca vatandaş, 2024 Ocak ayında gerçekleşecek olan asgari ücret zammını araştırmaya başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aralık ayında ilk toplantısını düzenleyecek. Bu komisyon, yasal düzenlemelere göre işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere toplam 15 üyeden oluşmaktadır. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme sürecinde, aralık ayında dört kez toplanacak, bu toplantılarda işçi, işveren ve Bakanlık temsilcilerinin görüşlerini birleştirecek.

Komisyonun başkanlığını, Bakanlık tarafından belirlenen üyelerden biri yapacak ve en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar verecek. Oyların eşitliği durumunda, başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağlandığı kabul edilecektir. Asgari ücret, Aralık ayındaki toplantıların ardından işçi, işveren ve Bakanlık temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek toplantılarda netleşecek.

TÜRK-İŞ tarafından yapılan hesaplamaya göre, Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenebilmesi için gereken aylık gıda harcaması (açlık sınırı) Ekim ayında 13.684 TL'ye yükseldi. Açlık sınırının yılsonuna kadar 15 bin liraya ulaşması beklenirken, asgari ücretin bu sınırın bir miktar üzerinde olması öngörülüyor.

TOKİ'den yeni ucuz konut kampanyası! Son başvuru tarihi kesinleşti TOKİ'den yeni ucuz konut kampanyası! Son başvuru tarihi kesinleşti

SGK Uzmanı Özgür Erdursun'un sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, 2024 Ocak ayında asgari ücrete %50 oranında bir zam yapılması bekleniyor. Erdursun, 2022 ve 2023 ocak ayındaki zamları kıyaslayarak 2024 Ocak ayında asgari ücretin 17 bin-17 bin 500 TL arasında olacağını öngörüyor.

Kaynak: Nihat Saraç