Trabzon'da yaşayan Ömer Altuntaş, aracının muayenesini yaptırmak için gittiği araç muayene istasyonunda kendisinden tahsil edilen komisyon ücreti için başlattığı hukuk mücadelesini kazandığını duyurdu.

Mahkeme Kararı: 12,41 TL'lik Komisyon Ücreti İade Edilecek

İstanbul'da yaşamanın maliyeti 47 bin liradan fazla! İstanbul'da yaşamanın maliyeti 47 bin liradan fazla!

2022 yılında aracının muayenesini yaptırmak üzere gittiği araç muayene istasyonunda banka kartıyla ödeme yapan Altuntaş, kendisinden alınan 12,41 TL'lik komisyon ücretini Tüketici Mahkemesi'ne taşıdı. Mahkeme, Altuntaş'ı haklı buldu ve 12,41 TL'lik komisyon ücretinin geri ödenmesine karar verdi.

Zorlu Süreç ve Bilgilendirme Amacı

Altuntaş, mahkemede yaşadığı zorlu sürecin ardından, amacının bilgilendirme adına farkındalık oluşturmak olduğunu belirtti. Araç muayene ücretini nakit olarak ödeyemediği için banka kartıyla ödeme yaparken kendisinden alınan komisyon ücretine itiraz etti.

Altuntaş: "Başka Kişilerden de Komisyon Alınıyor, Ancak Mahkemeye Veren Yok"

Altuntaş, başka kişilerden de komisyon ücreti alındığını ancak kendisi gibi kimsenin konuyu mahkemeye taşımadığını ifade etti. "Haliyle 12 TL değmez diyorlar. Zaten öyle olduğu için herkes böyle düşündüğü için bunu vatandaştan almaya devam ediyorlar" dedi.

Mahkeme Kararının Ardından Altuntaş: "Gerekçeli Kararda Tüketici Kanununa Aykırılık Belirtiliyor"

Altuntaş, mahkemenin gerekçeli kararında, tüketici kanununa aykırılık belirtildiğini ve banka kartları ya da kredi kartlarından bu şekilde komisyon alınamayacağına hükmedildiğini söyledi. Altuntaş, ayrıca firmaların bu tür uygulamalar için bankalarla yaptığı anlaşmaların vatandaşı veya üçüncü kişileri bağlamadığını vurguladı.

Kaynak: İHA