Antalya Büyükşehir Belediyesi, ‘akıllı kent uygulamaları’ çerçevesinde ana arterlerde oluşan trafik yoğunluğunu azaltmak için bir dizi donanımsal ve yazılımsal iyileştirmeler gerçekleştiriyor. Bu iyileştirmeler, sürücülerin tek ışıkta geçmelerini sağlamayı hedefliyor.

Uygulamanın Detayları

Uncalı, 75. Yıl, Değirmenönü ve Köroğlu kavşaklarında, sürücülerin ışıkları dikkatli takip etmeleri ve takip mesafesini korumaları halinde, en geç bir ışıkta geçebilme başarısı sağlandı. Bu uygulama, kısa süre içinde tüm kavşaklarda uygulanacak.

Akıllı Kent Uygulamaları

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Nurettin Şengül, Antalya’nın en önemli sorunlarından biri olan trafik sıkışıklığına çözüm bulmak için 'akıllı kent uygulamaları’nı geliştirdi. Bu uygulamalar, trafik yoğunluğunun özellikle sabah ve akşam saatlerinde yoğun olduğu kavşaklarda, beklemeden geçme ya da en geç bir ışıkta geçme dönemini başlattı.

Uysal Korkuteliler Derneği’ni Ziyaret Etti Uysal Korkuteliler Derneği’ni Ziyaret Etti

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Sistemin çalışma şekline göre, yer üzerinde işaretlemelerin olduğu alan üzerinden belirlenen saniyeler içinde araç geçişi olmazsa sistem kendini kırmızıya geçiriyor. Araç olduğu sürece yeşil yanmaya devam ediyor.

Gelecek Planları

Bu uygulama, kısa sürede 40 kavşakta ve Gazi Bulvarı üzerindeki alt geçitlerin bağlantı yolları içinde uygulanacak. Bu, Antalya’nın trafik sorunlarına çözüm bulmak için atılan önemli bir adımdır.

Kaynak: Haber Merkezi