25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü çerçevesinde, Antalya Genç İş İnsanları Derneği (ANTGİAD) tarafından düzenlenen bir toplantıda, Akdeniz Üniversitesi Ekonometri Bölümü Öğretim Üyesi ve KATCAM Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Mehmet Zanbak, “Antalya’da Kadın Yoksulluğu: Çok Boyutlu Yoksulluk Üzerine Ekonometrik Bir Analiz” başlıklı projenin bulgularını sundu.

Projenin Amacı ve Yöntemi

Antalya'da tavan arasındaki kadın yakalandı! Antalya'da tavan arasındaki kadın yakalandı!

Bu proje, Antalya’da yaşayan kadınların yoksulluğunu, gelir temelli parasal yaklaşımlar dışında, çok boyutlu bir analiz yöntemiyle ortaya çıkarmayı ve buna ilişkin politika önerilerini sunmayı hedefliyor. Bu amaçla, 2020 yılının Eylül ayında 5 ilçede (Döşemealtı, Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı, Serik), 400 çalışan ve evli kadınla yüz yüze görüşme yöntemiyle 82 sorudan oluşan bir anket uygulandı.

Bulgular

Anket sonuçlarına göre, “400 kadının 267’si, yani yarıdan fazlası en az 10 göstergede yoksunluk yaşıyor”. Ayrıca, kadınların fiziksel ya da psikolojik şiddete maruz kalmalarından dolayı yaşadıkları yoksulluk da ölçüldü.

ANTGİAD’ın Rolü

ANTGİAD, kadın erkek eşitsizliği üzerine çalışmaları farkındalıkları artıran ve bununla ilgili çözüm üretmeye çalışan bir dernek olmaya devam edecektir. Bu toplantı, bu çabaların bir parçası olarak düzenlendi.

Kaynak: İHA