Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) bünyesindeki Antalya OSB Teknopark, çevresel duyarlılığını tescilleyen LEED GOLD sertifikasını almaya hak kazandı.

Yeşil Dönüşümde Önemli Bir Adım

Antalya OSB Teknopark, dünyada enerji ve çevresel tasarımda liderliği temsil eden U.S. Green Building Council'den (USGBC) LEED GOLD sertifikası alarak, yeşil dönüşümde önemli bir adım attı. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Antalya OSB Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, bu başarıyı çevre ve doğa hassasiyetinin bir göstergesi olarak değerlendirdi.

Ali Bahar: "Yeşil Dönüşümde Kararlıyız"

ATSO Başkanı Ali Bahar, Antalya OSB'nin Türkiye'nin en iddialı OSB'lerinden biri olduğunu belirterek, Teknopark'ın kazandığı LEED GOLD akreditasyonunun yeşil dönüşümdeki ciddiyet ve azimlerini ispat ettiğini söyledi. Bahar, “Etkinliğini hızla artıran Antalya OSB Teknopark, U.S. Green Building Council'den LEED GOLD sertifikası alarak çevrecilik misyonunu uluslararası düzeye taşımış oldu” dedi.

LEED GOLD Sertifikası ve Antalya OSB Teknopark

1998 yılından bu yana USGBC tarafından verilen LEED GOLD sertifikası, dünya genelinde enerji ve çevresel tasarımda liderliği temsil ediyor. Başkan Ali Bahar, LEED sertifikasyonunun hassas bir çalışma gerektirdiğini belirterek, Antalya OSB Teknopark'ın Türkiye'de bu sertifikaya sahip dört teknoparktan biri olduğunu vurguladı. Bahar, “Teknopark binamızda su tasarrufu, temiz enerji kullanımı, karbon salınımının azaltılması konularında uluslararası düzeyde yetkinlik kazandık” diye konuştu.

Çevresel Duyarlılıkta Süreklilik

Başkan Ali Bahar, alınan sertifikanın yalnızca bir başlangıç olduğunu ve sürdürülebilir çevrecilik anlayışını yaşamın her alanında sürdürmeye devam edeceklerini belirtti. Bahar, “Attığımız adımların sertifika almak için değil, ömür boyu sürdürülebilir olması adına çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Başarıların Ardındaki Ekip

Yapılan çalışmaları yakından takip eden Teknopark Genel Müdürü Dr. Aylin Tümay ve ekibine teşekkür eden Ali Bahar, “Başarılarımızın teknoloji ve üretim alanında faaliyet gösteren tüm kurumlara örnek olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Başpehlivan Hüseyin Gümüşalan Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşında? Başpehlivan Hüseyin Gümüşalan Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşında?

LEED GOLD Sertifikasına Sahip Ünlü Binalar

LEED sertifika sistemi, binalarda tasarım, inşaat ve operasyonel çözümler konusunda uluslararası kabul görmüş bir sertifikasyon sistemidir. USGBC tarafından yönetilen bu sistem, Burj Khalifa (Dubai), One World Trade Center (New York), Shanghai Tower (Şangay), The Shard (Londra) gibi dünya çapında bilinen binalara verilmiştir. Türkiye'de ise Zorlu Center (İstanbul) ve İstanbul Airport (İstanbul) LEED sertifikasına sahip popüler binalardan bazılarıdır.

Kaynak: ATSO/ Bülten