Kadın Haberleri

Kimse yolumuzdan  DÖNDÜREMEZ!

Kimse yolumuzdan DÖNDÜREMEZ!

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Canan Güllü, kadınların siyasetin içinde mutlaka olması gerektiğini belirterek, “Yerel seçimlerde kadınların aday yapılması oranı hızlı bir şekilde aşağılara indi. Özellikle belediyelerde ciddi anlamda dibe vurdu. Siyasi partiler, bu süreçte ciddi anlamda sınıfta kaldı” dedi. Türkiye’nin içinde bulunduğu dönem itibariyle kadın aday üzerine ciddi eğilmediklerini belirten Güllü, önümüzdeki döneme hazırlıklar yaptıklarını söyledi ve “Kimse yolumuzdan döndüremez” dedi.

Oku
Kadınlardan dayanışma çağrısı

Kadınlardan dayanışma çağrısı

Ayrıldığı sevgilisi tarafından ölümle tehdit edildiği gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunan ve açılan davaya 7 ay sonraya duruşma günü verilmesine sosyal medyadan tepki gösteren İlayda Özen'in (23) davası yarın görülecek.

Oku
41 kadın 41 türkü

41 kadın 41 türkü

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Sümer Ezgü Sanat Akademisi'nin ortaklaşa yürüttüğü 'Eğitimli Kızlar, Umutlu Yarınlar' projesi için bir araya gelen farklı milletlerden 41 kadın, TEV Dünya Kadınlar Korosu'nu oluşturdu. Koro, ilk konserini 26 Nisan'da kız çocukları yararına verecek.

Oku
Asla yalnız yürümeyecekler

Asla yalnız yürümeyecekler

Rabia Naz’ın ölümünün açığa çıkarılması için Antalya’nın da aralarında bulunduğu 17 ilde basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasını okuyan Senem Nebi, “Mekanizmalar failleri aklamak için değil bu ölümün açığa çıkarılması için çalışmalıdır. Rabia Naz’a adaletin sağlanması, tüm çocukların yüzünün gülebilmesi için bu davanın peşinde, Vatan ailesinin de yanındayız. Asla yalnız yürümeyecekler” dedi.

Oku
Koltuk yerine mindere oturdu

Koltuk yerine mindere oturdu

Konyaaltı ilçesi Uluç Mahallesi'nin yeni muhtarı Hülya Bozkurt (38), mazbatasını aldıktan sonra muhtarlık binasına gidince şok yaşadı. Tebligatları bir koli içinde bulan Bozkurt, tavandaki lambaları sökülen, hiçbir eşyanın bulunmadığı binaya evinden yer minderi ve bilgisayarını getirip görevine başladı.

Oku
Kadınlar evlere hapsolmayacak

Kadınlar evlere hapsolmayacak

Antalya Kadın Platformu Sözcüsü İpek Karanfil, “Dışarıda kadınlar aynı işi yapmalarına rağmen daha az ücret alır veya işe alınmazlar. Kamusal alanda erkekler esas iş gücü, kadınlar ise yardımcı iş gücü olarak görülür” dedi.

Oku
Utanç meselesi

Utanç meselesi

TÜİK 2018 yılına dair kadın istatistiklerini yayınladı. Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu, devlet politikalarının kadın istihdamı yönünde geliştirilmesi gerektiğini söylerken TÜKD Antalya Şube Başkanı Ayla Yüksel ise, “21.yy’da Türkiye’de kadınlar hala okuma yazma bilmiyor demek bir utanç meselesidir” dedi.

Oku
Kadınların 'nafaka hakkı' için yürüyüşü

Kadınların 'nafaka hakkı' için yürüyüşü

Antalya Kadın Platformu üyesi 200 kadın, nafaka haklarının ellerinden alındığını öne sürerek yürüyüş düzenledi.

Oku
Laikliği savunmak zorundayız

Laikliği savunmak zorundayız

Aydın Kanza Sergi Salonu’nda ‘Kadın ve İktidar’ ve ‘Kadın ve Siyaset’ konuşuldu. Her iki söyleşide de ortak nokta toplumsal cinsiyet rollerine karşı eşitlikçi bir düzen savunmasıydı.

Oku
Mücadeleye devam edeceğiz

Mücadeleye devam edeceğiz

129 kadın işçinin hayatını kaybedişinin 162’nci yılında Antalyalı Kadınlar alanları terk etmedi. Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklamasını okuyan Ebru İntibay, “AKP eliyle yürütülen, küresel sermayenin ortaklığında cinsiyetçi ve piyasacı politikalar, emeğimiz üzerinde kurulan sömürüyü her geçen gün daha da arttırıyor” dedi

Oku