İŞKUR Genel Müdürü Samet Güneş, 2020 yılında yüzde 24,9 olan genç işsizlik oranını 2023 yılında yüzde 16,7’ye düşürdüklerini açıkladı.

İŞKUR, NEET Konferansına Ev Sahipliği Yaptı

İŞKUR, Dünya Kamu İstihdam Kurumları Birliği’nin (WAPES) Avrupa Bölge Konferansı çerçevesinde Azerbaycan Devlet İstihdam Ajansı ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi iş birliğiyle Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençler’e (NEET) Yönelik Kamu İstihdam Hizmetleri Konferansı’na ev sahipliği yaptı.

Genç İşsizlik Oranı Yüzde 16,7’ye Düştü

Güneş, genç işsizliğin dünyada önemli bir sorun olduğunu belirterek, “2020 yılında yüzde 24,9 seviyesinde olan genç işsizlik oranımızı, 2023 yılında yüzde 16,7 seviyesine kadar düşürdük” dedi.

NEET’ler İçin Özel Politikalar

Güneş, genç işsizliği içerisinde özellikle NEET grubuna odaklandıklarını belirtti. NEET’lerin iş gücü piyasasına girme konusunda daha isteksiz olduğunu ve ulaşılması güç bir grup oluşturduğunu ifade etti.

NEET’ler İçin Yeni Projeler

Güneş, NEET’lerin iş gücü piyasasına uyumunu desteklemek için NEET PRO adını verdikleri bir proje gerçekleştirdiklerini belirtti. Bu proje kapsamında, NEET’lerin profillerini çıkardıklarını ve beklentilerini belirlediklerini söyledi.

NEET Popülasyonu Yüzde 20’ye Düştü

Kısa sürede kazanç kapıda: İslam Memiş'ten çağrı: 'Alın!' Kısa sürede kazanç kapıda: İslam Memiş'ten çağrı: 'Alın!'

Güneş, 2020 yılında yüzde 28 olan NEET popülasyonunu, bu yıl yüzde 20 seviyesine düşürdüklerini belirtti.

Gelecek Planları

Güneş, Türkiye’nin önümüzdeki 3 ve 5 yıllık kalkınma vizyonunda NEET’lere özel bir yer verildiğini belirtti. NEET’lere yönelik politikaların güçlendirilmesi ve kapasitenin artırılması konusunda eylemlere yer verildiğini söyledi.

Kaynak: İHA