Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü hava trafik kontrolörleri hak arayışı ve isteklerinin kabul edilmemesi üzerine inisiyatif almadan çalışma kararı Türkiye genelinde havalimanlarında işleyiş yavaşlattı. Antalya Havalimanı’nda peş peşe meydana gelen krizler ve aksaklıklar gözleri 30 Haziranda (bugün) bitmesi gereken karara çevrildi. İnisiyatif almadan çalışma (İAÇ) kararının bugün sona ermesi beklenirken, açıklama gerçekleştirmesi beklenen Hava Trafik Kontrolörleri ve Diğer Ulaştırma Çalışanları Sendikası (HTK-SEN) önümüzdeki günlerde kararlarını duyuracaklarını kaydetti.

¨AMACIMIZ KAVRANAMADI¨                                                                                             

Turizm noktasında Türkiye’nin gözde şehri olan Antalya’da özellikle yaz sezonunda hem yurt içinden hem de yurt dışından milyonlarca turist akın ediyor. Hava trafik kontrolörleri özlük haklarını alma noktasında yaşadıkları mağduriyeti sessiz bir eylemle gerçekleştirme kararı alması Antalya’da yolcuları ve uçuş firmaları arasında gerginlik yaşanmasına ve ülke genelinde yayılan bir kriz dalgası oluşmasına neden oldu. Hava Trafik Kontrolörleri ve Diğer Ulaştırma Çalışanları Sendikası (HTK-SEN), alınan kararın ülke genelinde iş yavaşlatma ya da grev olarak algılanması üzerine açıklama gerçekleştirdi. İş yavaşlatmanın söz konusu olmadığının altı çizen HTK-SEN, açıklamada, verilen kararda iş prosedürlerine uygun hareket edildiğini, sadece İAÇ kararı aldıklarını belirtti.

CHP Suriye ziyaretine hazırlanıyor CHP Suriye ziyaretine hazırlanıyor

¨TALİHSİZ BİR HAL ALDI¨

Ülke genelinde kriz yaratan ve birçok uçuşta aksaklıklara yol açan İAÇ kararının amacının tam kavranamadığını ve tehditvari yaklaşımla talihsiz bir hâl aldığı çıkarımında bulunan HTK-SEN Yönetim Kurulu, ¨Her türlü kuralın en ince ayrıntısına kadar yazılı olduğu ve frekans konuşmalarından radar verilerine varıncaya dek her şeyin kayıt altında olduğu bir sektörde İAÇ ötesinde kasti geciktirmelerin varlığından söz edilmesi hayret vericidir. İAÇ faaliyeti bir özlük hakkı arayışının da ötesinde ülkemizin her yıl kaybettiği yüzlerce milyon Euro'yu Türkiye'mize kazandırmanın mücadelesi olup, bu meblağ ekonomimize kazandırılıncaya dek kararlılıkla sürdürülecektir. Yerli ve milli bilince sahip herkesin bu mücadeleye destek olması, inkar ve tehdit yaklaşımından uzak, çözüm odaklı bir şekilde hareket edilmesi en büyük temennimizdir¨ şeklinde açıklama gerçekleştirdi. HTK-SEN, dün bitmesi beklenen İAÇ faaliyetinin ne zaman son bulunacağına dair kararın ilerleyen günlerde açıklanacağı sözlerine ekledi.                                                                                                        

DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR 

Akdeniz Gerçek Gazetesine önceki günlerde açıklama yapan HTK-SEN Yönetim Kurulu Üyesi, özlük haklarının alınamadığı takdirde devam edeceği belirtilmişti. EuroControl verilerinde yüzde 48 oranında gecikmenin yaşandığı uçuş trafiğinde krizin daha da büyümesi bekleniyor. 

Muhabir: Dilan ANDIÇ