Bursa’da yaşayan 52 yaşındaki Havva Sekmen ile 27 yaşındaki kızı Yasemin Sekmen, öksürük ve göğüs ağrısı şikayetleriyle Bursa Şehir Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkiklerde, hayvan dışkısında bulunan parazitlerin sebze ve meyvelere temas etmesiyle bulaşan kist hidatik hastalığı teşhisi konuldu. Bursa Şehir Hastanesi’nde görevli Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Kahraman’ın gerçekleştirdiği ameliyatlarla sağlıklarına kavuşan anne ve kızı, kısa süren tedavi süreçlerinin ardından taburcu edildi.

A W227745 05 Result

Şikayetleri Neydi?

Hastaların durumu hakkında bilgi veren Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Kahraman, 'Hastalarımız, öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı şikayetleriyle bize başvurdu. Yapılan tetkiklerde her iki hastanın da akciğerlerinde iki taraflı kist hidatik olduğu tespit edildi. Ayrıca karaciğerlerinde de kistlerin bulunduğunu gözlemledik. Hastaları aynı gün operasyona alarak tek taraflı kistleri temizledik. Daha sonra farklı bir seansta diğer akciğerlerindeki kistleri de çıkararak hastalarımızı taburcu ettik' dedi.

Aw227745 03 (1) Result

Sebze ve Meyveler İyi Yıkanmalı

Kist hidatik hastalığı hakkında bilgi veren Op. Dr. Kahraman, hastalığın genellikle köpek dışkısıyla temas eden çiğ sebze ve meyvelerin yenmesi sonucu bulaştığını belirtti. 'Ekinokok' adı verilen parazitlerin sebep olduğu hastalığın, 10 binde 1 görülme sıklığı olduğunu ifade eden Kahraman, 'Paraziti taşıyan hayvanların dışkılarıyla parazit yumurtaları çevreye saçılır. Bu hayvanların kurumuş dışkıları rüzgar gibi doğal yollarla etrafa yayılır ve meyve, sebze gibi gıdaların üzerine konarak, bu gıdaların ağız yoluyla alınmasıyla bulaşır. Nadiren solunum yoluyla ya da paraziti taşıyan hayvanlara dokunduktan sonra ellerin iyi yıkanmaması sonucu da bulaşabilir' şeklinde konuştu.

Kist Hidatik Belirtileri Neler?

Hastalığın insanlarda belirti vermeyebileceğini ifade eden Kahraman, 'Kist hidatik en sık karaciğerde, nadiren akciğerde görülür. Besi hayvancılığının yaygın olduğu kırsal bölgelerde daha fazla rastlanır. Belirtiler, lezyonların bulunduğu yere göre değişir; öksürük, ağrı, akciğer enfeksiyonu, nefes darlığı, karaciğer yerleşiminde safra yolu tıkanması, koyu renkli idrar, bulantı, kusma, karın ağrısı ve karın şişliği gibi şikayetlerdir. Bazen hiçbir belirti vermeyebilir. Ancak kistlerin patlaması ölümle sonuçlanabilir' dedi.

A W227745 02 Result

Gerçekçi olmayan talepler estetik uzmanlarını bile şaşırtıyor Gerçekçi olmayan talepler estetik uzmanlarını bile şaşırtıyor

Evcil Hayvanlar Düzenli Aşılanmalı

Köpek dışkılarıyla çevreye yayılan parazitlerin dış ortamda bir yıl kadar yaşayabildiğine dikkat çeken Kahraman, 'Sebze ve meyveleri iyice yıkamalı, kedi ve köpeklere dokunduktan sonra ellerimizi iyice yıkamalıyız. Kaynağını bilmediğimiz suları içmemeliyiz. Çocukların eve gelince ellerini yıkamasını sağlamalıyız. Evcil hayvan besliyorsak, iç parazitlere karşı yılda 4 kez, eğer evde 12 yaş altı çocuk veya hamile birey varsa yılda 6 kez aşı yaptırmalıyız' şeklinde konuştu.

Hastalıklı Kurban Sakatatlarına Dikkat

Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla kesilecek kurbanlardan hastalıklı sakatatların gelişigüzel çevreye atılmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Kahraman, hastalığın yayılmasının önlenmesi için her vatandaşın sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

Öksürük Şikayetiniz Varsa İhmal Etmeyin

Başarılı ameliyatlar sonucu sağlığına kavuşan Yasemin Sekmen ise, 'Bir aydan fazla geçmeyen öksürüğüm vardı. Göğüs hastalıkları bölümüne gittim ve röntgende kist çıktı. Annemde de aynı durum görüldü ve birlikte ameliyat olduk. Şu anda öksürüğüm yok, ağrılarım geçti. Öksürük şikayetiniz varsa ihmal etmeyin, doktora gidin' dedi.

Yemek yerken hapşırınca kalın bağırsağı düştü Yemek yerken hapşırınca kalın bağırsağı düştü

Kaynak: İHA