Kazı Başkanı Prof. Dr. Şevket Dönmez, daha önce aynı alanda bulunan Geç Frig dönemine ait Kubaba sunağından sonra bu keşfin, hem Med hem de Pers dönemlerine ait ateş kültüne ait sunak ve tapınakların ortaya çıkmasının Ön Asya din tarihi ve din arkeolojisi açısından önemli bir adım olduğunu belirtti.

Amasya' da din tarihini değiştirebilecek keşif

Ön Asya din tarihini derinden sarsacak!

Dönmez, M.Ö. 590 yılında Anadolu'yu ele geçirip 40 yıl hüküm süren İran kökenli Med Krallığı'na ait sunakta bulunan ateş tapınağının, Pers dönemine ait 2 bin 500 yıllık ateş tapınağı buluntularının ardından geldiğini açıkladı. Sunağın doğu tarafına eklenen kule benzeri yapının da dikkat çektiğini söyleyen Dönmez, 'Hem Med, hem de Pers döneminde ateş kültüne ait sunak ve tapınakların ortaya çıkması Ön Asya din tarihi ve din arkeolojisi açısından derinden sarsacak gibi görünüyor' ifadelerini kullandı.

Amasya' da din tarihini değiştirebilecek keşifler

Oluz Höyük kutsal bir kent

Oluz Höyük'ün geçmişi 3 bin 500 yıl öncesine kadar uzanıyor. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dönmez, Hitit dönemine kadar uzanan bu kutsal merkezin, günümüze kadar farklı dönemlere ait izler taşıdığını söyledi. Dönmez, 'Hitit, Frig, Med ve Pers dönemlerinde Oluz Höyük’ün kutsal bir kent olduğunu görüyoruz. 17 yıllık çalışmalarda elde ettiğimiz buluntular, bize bu antik şehirdeki dinî ve kültürel evrimi anlama konusunda büyük bir fırsat sunuyor' şeklinde konuştu.

Amasya' da din tarihini değiştirebilecek keşifi yapan arkeolog

Kazıların devam etmesi beklenen heyecan verici sonuçlar elde etmeye devam edecek gibi görünüyor. Kazı Başkanı Dönmez, bu önemli keşifler için Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Türk Tarih Kurumu, Amasya Valiliği ve Amasya Belediyesi'ne teşekkür etti.

Amasya' da din tarihini değiştirebilecek keşif

Antalya'da bir ilk! Sezona Çok İyi Gelecek! Antalya'da bir ilk! Sezona Çok İyi Gelecek!

Bozcaada Kalesi kazıları tarih kokan sürprizler Bozcaada Kalesi kazıları tarih kokan sürprizler

Kaynak: İHA