CHP Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, AKP'nin Cengiz-Kolin’e ait Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin devlete olan ABD Doları cinsinden özelleştirme borçlarıTL’ye çevirip 6 taksit yaptığını belgeleriyle ortaya koydu. 

Türkiye'de illere göre işsizlik oranları Türkiye'de illere göre işsizlik oranları

Akdeniz Elektrik'in Dolar Borçları Tl'ye Çevrildi Zarar 38 Milyon Dolar 2

Zarar 38 Milyon Dolar, Belgelerde Mehmet Şimşek'in İmzası Var 

3493 sayılı ÖİB resmi yazısı, Özelleştirme Ek Sözleşmesi ve OHAL’de çıkarılan 683 sayılı KHK'yı kaynak olarak gösteren Yavuzyılmaz, zararın 38 milyon 67 bin 802 dolar olduğunu belirterek, belgelerde dönemin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in imzası olduğuna dikkat çekti. 

Akdeniz Elektrik'in Dolar Borçları Tl'ye Çevrildi Zarar 38 Milyon Dolar 3

2013 yılında yapılan özelleştirme kapsamında imzalanan yüzde 100 hisse devir anlaşmasını da yayınlayan Deniz Yavuzyılmaz, Hazine Bakanlığı'ndan gelen yalanlama üzerine bir paylaşım daha yaptı. Yavuzyılmaz son paylaşımında, sunduğu belgelerin hangisinin yalan olduğunu sordu. 

Akdeniz Elektrik'in Dolar Borçları Tl'ye Çevrildi Zarar 38 Milyon Dolar 4

Akdeniz Elektrik'in ABD Doları Borçları TL'ye Çevrildi

Yavuzyılmaz belgeleri paylaştığı ilk mesajında şunları yazdı: 'AK Partinin Cengiz-Kolin’e ait Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin devlete olan ABD Doları cinsinden özelleştirme borçlarını TL’ye çevirip 6 taksit yaptığını tespit ettik. Zarar: 38.067.802 Dolar. 38 Milyon Dolar! Belgelerde dönemin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in imzası var! Not: 2017’de imzalanan ek sözleşmeye göre, ilk taksit 2017-son taksit Mayıs 2022 tarihi olarak belirlenmiş. Kaynak: 3493 sayılı ÖİB resmi yazısı, Özelleştirme Ek Sözleşmesi.'

Akdeniz Elektrik'in Dolar Borçları Tl'ye Çevrildi Zarar 38 Milyon Dolar 4 (2)

'683 sayılı KHK ve Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla; Özelleştirmeyle devredilen elektrik dağıtım şirketlerinin ve termik santrallerin, Dolar’la ödemesi gereken borç taksitlerini TL’ye dönülmesi ve 6 yıl taksitlendirilmesi sağlandı. Kaynak: OHAL’de çıkarılan 683 sayılı KHK.' 

Akdeniz Elektrik'in Dolar Borçları Tl'ye Çevrildi Zarar 38 Milyon Dolar 5

Bakanlık O İddiaları Yalanladı

Deniz Yavuzyılmaz'ın açıklamalarının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı bir yalanlama yayınladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 'CHP Zonguldak Milletvekili Sayın Deniz Yavuzyılmaz’ın gündeme getirdiği gerçek dışı iddialar 26 Haziran tarihinde Bakanlığımız tarafından yalanlanmıştı. Buna rağmen, benzer iddialar tekrar gündeme getirilerek Sayın Bakanımız Mehmet Şimşek bilinçli bir şekilde yıpratılmak istenmektedir. Konuya ilişkin basın açıklamamızı tekrar hatırlatır, siyasi kaygılarla yapılan bu tarz açıklamalara itibar edilmemesini önemle rica ederiz.' ifadelerine yer verildi.

Akdeniz Elektrik'in Dolar Borçları Tl'ye Çevrildi Zarar 38 Milyon Dolar 8


Deniz Yavuzyılmaz'dan Bakanlığa Tepki: Belgelerin Hangisi Yalan?

Bunun üzerine Yavuzyılmaz, 'Asıl ben Hazine ve Maliye Bakanlığını yalanlıyorum. Ekte paylaştığım belgelerin hangisi yalan? Dönemin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in de imzasıyla; Belge1- Cengiz ve Kolin’e ait Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin devlete olan ABD Doları özelleştirme borçlarını TL’ye çevirdiniz. Belge2- Dolardan TL’ye çevirdiğiniz özelleştirme borçlarına 6 taksit yaptınız. Belge3- 2022 Mayıs ayına kadar süren bu ödeme planıyla devleti devasa zarar ettirdiniz. Size yazıklar olsun.' dedi.

Akdeniz Elektrik'in Dolar Borçları Tl'ye Çevrildi Zarar 38 Milyon Dolar 7

Zafer Havalimanı’nda Guinness’lik zarar rekoru! Zafer Havalimanı’nda Guinness’lik zarar rekoru!

Akdeniz Elektrik'in Dolar Borçları Tl'ye Çevrildi Zarar 38 Milyon Dolar 6

Kaynak: Haber Merkezi