Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Doğu Anadolu Fayı'yla ilgili önemli bir uyarıda bulundu. Fayın potansiyel tehlikesine dikkat çeken Ercan, 7 ve üzerinde büyüklükte bir deprem riski taşıdığını belirtti. Ercan, bu konuda yapılan uyarılarını paylaşarak, şu an için fayın gerildiğini ve beklemeye alındığını ifade etti.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan büyük depremin ardından bölgede halen riskin devam ettiğini vurgulayan uzmanlar, yeni bir deprem ihtimaline karşı uyarılarını sürdürüyor. Ahmet Ercan, önceki büyük depremlerin öncül olarak küçük sarsıntılarla başladığını ve ardından bir sükunetin oluştuğunu hatırlatarak, şu anda büyük bir depremin geleceği konusunda beklenmeye alındığını söyledi.

Aynı konuda Prof. Naci Görür de, Doğu Anadolu Fayı'nın 7 ve üzerinde bir deprem üretebileceği uyarısını yenileyerek, sürecin kritik bir noktaya geldiğini belirtmişti. Uzmanlar, halkın deprem hazırlıklarını arttırmaları ve gerekli önlemleri almaları konusunda uyarılarda bulunmaya devam ediyor.

Hakan Tütüncü'den Menderes Türel'e Teşekkür Hakan Tütüncü'den Menderes Türel'e Teşekkür

Ekran Resmi 2024 01 17 20.36.28

Kaynak: Haber Merkezi