İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesi kırsalında ve Batman'ın Hasankeyf ilçesi Palamut Köyü kırsalında gerçekleştirilen "Bozdoğan-43" operasyonlarında önemli başarılar elde edildiğini açıkladı. Operasyonlar, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı ve TEM Daire Başkanlığı'nın koordinasyonunda gerçekleştirildi.

Ağrı ve Batman İl Jandarma Komutanlıkları tarafından yapılan istihbari çalışmalar sonucunda, Doğubayazıt kırsalı ve Palamut Köyü kırsalında operasyonlar düzenlendi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait uçaklar, ATAK taarruz helikopterleri ve J-SİHA desteğinde Jandarma Özel Harekat (JÖH), Jandarma Komando timleri ve güvenlik korucularının katılımıyla teröristlerle sıcak temas sağlandı. Teröristler, çatışmada silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildi.

Kırmızı Kategorideki Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Ağrı ili Doğubayazıt ilçesi kırsalında gerçekleştirilen operasyonda, İçişleri Bakanlığı Terörden Arananlar Listesi'nde kırmızı kategoride yer alan Şehmus Malazgirt kod adlı Yılmaz Öner etkisiz hale getirildi. Yılmaz Öner'in, 27 güvenlik görevlisi ve 4 sivil vatandaşın şehit edildiği, 68 güvenlik görevlisi ve 2 sivil vatandaşın yaralandığı toplam 18 eyleme katıldığı ve bu eylemlerin talimatlarını verdiği tespit edildi.

Donald Trump Destekçileri New York'ta Toplanıyor Donald Trump Destekçileri New York'ta Toplanıyor

Turuncu Kategorideki Teröristler Etkisiz Hale Getirildi

Batman ili Hasankeyf ilçesi Palamut Köyü kırsalında gerçekleştirilen operasyonda ise İçişleri Bakanlığı Terörden Arananlar Listesi'nde turuncu kategoride yer alan Şervan Botan kod adlı Şakir Erdemci, Eylem kod adlı Hazret Kaçar, Nurhak kod adlı Nurettin Tekin ve Axin kod adlı Zeynep Özkan etkisiz hale getirildi. Bu teröristlerin, 1 güvenlik görevlisinin şehit edildiği ve 2 güvenlik görevlisinin yaralandığı toplam 3 eyleme katıldıkları belirlendi.

Operasyonların ardından bölgede güvenlik önlemleri artırıldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonların terörle mücadelede önemli bir adım olduğunu ve güvenlik güçlerinin kararlılıkla çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladı. Yerlikaya, bölgedeki halkın güvenliği için tüm önlemlerin alındığını ve terörle mücadelenin aralıksız devam edeceğini belirtti.

Kaynak: İHA