Aydın'ın tarihi zenginliklerinden biri olan Afrodisias antik kentinde bulunan müze, depreme dayanıklılık sorunları nedeniyle kapatıldı. Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demir, 'Can ve mal güvenliği açısından alınan bir karar. İncelemeler devam ediyor. Güçlendirme mi yapılacak yoksa yıkım işlemi mi gerçekleştirilecek, karar verilecektir' açıklamasında bulundu.

Afrodisias Müzesi Kapatıldı! Afrodisias Müzesi Neden Kapandı (1)

Müze girişine asılan bildiride, 'Bakanlık makamının 11 Ocak 2024 tarih 4629288 sayılı oluruna istinaden depreme dayanıklı olmaması sebebiyle müzemiz geçici olarak ziyarete kapatılmıştır' ifadeleri yer aldı. Ören yerinin turistlere açık olduğu ancak müzenin hizmet dışı bırakıldığı belirtildi.

SAG Ödülleri: Gecenin Yıldızları ve Büyük Sürprizler! SAG Ödülleri: Gecenin Yıldızları ve Büyük Sürprizler!

Afrodisias Müzesi Kapatıldı! Afrodisias Müzesi Neden Kapandı (5)

Afrodisias Müzesi Neden Kapandı?

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 'Bakanlıktan gelen talimat doğrultusunda kapatıldı. Can ve mal güvenliği açısından alınan bir karar. İncelemeler devam ediyor. Güçlendirme mi yapılacak yoksa yıkım işlemi mi gerçekleştirilecek karar verilecektir. Gelişmelere göre bilgilendirme yapılacaktır' dedi.

Afrodisias Müzesi Kapatıldı! Afrodisias Müzesi Neden Kapandı (3)

Afrodisias ören yerinde bulunan müzenin 1972 yılında inşa edildiği ve beton ömrünü doldurduğu için deprem riski taşıdığı belirtildi. Müze binası 2 bin 500 metrekarelik bir alana otururken, yapılan incelemelerin ardından Bakanlık tarafından alınacak karara göre güçlendirme veya yıkım işlemi gerçekleştirilecek.

Afrodisias Müzesi Kapatıldı! Afrodisias Müzesi Neden Kapandı (2)

Kaynak: ANKA