Silahlı suç örgütü lideri Adnan Oktar’ın cezaevinden örgütsel faaliyetlerine devam ettiği ve avukatlar aracılığıyla örgütü diri tutmaya çalıştığı iddiasıyla süren davada önemli gelişmeler yaşandı. İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Oktar’ın özellikle avukatlar aracılığıyla örgüte yeni üyeler kazandırmayı amaçladığı ileri sürüldü.

Duruşmaya, tutuklu sanık Adnan Oktar ve bazı sanıklar Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, 9 tutuksuz sanık ve sanık avukatları mahkemede hazır bulundu. Sanık avukatları, mesleklerini icra ettikleri için yargılandıklarını ve bu durumun usule aykırı olduğunu belirterek, Adalet Bakanlığı’ndan izin alınması talebinde bulundu.

Yunan şarkıcı Atatürk posterini istemedi: Seyirciler tepki gösterdi! Yunan şarkıcı Atatürk posterini istemedi: Seyirciler tepki gösterdi!

Dosyaların ayrılmasına karar verildi

Cumhuriyet savcısı, avukatların avukatlık görevlerini yerine getirirken işlendiği iddia edilen suçlar nedeniyle dosyalarının ayrılması gerektiğini ve durma kararı verilmesi için Adalet Bakanlığı’ndan izin alınmasını talep etti. Mahkeme heyeti, sanık avukatlar Arzu Gül, Ayşe Toprak, Burak Temiz, Sinem Mollahasanoğlu, Pelin Durmuş ve Tuğba Bal’ın dosyalarının ayrılmasına karar verdi.

Sanıklar Savunma Yaptı

Duruşmada savunma yapan tutuksuz sanık Esra Saraçoğlu, diğer örgüt üyelerinin cezaevinde zor şartlar altında tahliye edildiğini belirterek, "Candan kardeşler 38 kiloya düştü apar topar tahliye ettiler. Neden? Kızcağız iman etmeyi bilmiyor, imanı zayıf, dayanamadı. Bizimkiler aslan gibi duruyor cezaevinde. Güvenilir ve imanlı bir insanım. Arkadaşlarımın imanı da çok yüksek. Allah benim karşıma ilk başta güvendiğim Adnan Bey'i çıkardı. Benim ahlak anlayışımı benimseyen insanlarla karşılaşmamı sağladı Allah'ım, şükrediyorum. Beraatımı istiyorum" ifadelerini kullandı.

Duruşma Ertelendi

Mahkeme, sanık ve tanık ifadelerinin alınmasına devam edilmesi için duruşmayı yarına erteledi.

Kaynak: İHA