Adıyaman'ın Kahta ilçesinde bulunan ve restorasyon çalışmaları tamamlanan 2 bin yıllık Yeni Kale, yeniden turistlerle buluşmayı bekliyor. Kocahisar köyünde yer alan bu tarihi yapı, 2005 yılında güvenlik gerekçesiyle kapatılmış ve o zamandan beri kapsamlı bir restorasyon sürecine tabi tutulmuştu.

A W231444 02

Restorasyon Çalışmalarının Tamamlanması

Üç etap halinde yürütülen restorasyon çalışmaları, 2022 yılının Ağustos ayında tamamlanarak kale yeniden turizme açılmıştı. Ancak, 6 Şubat depremlerinde kalenin savunma, çarşı ve saray bölümleri ciddi hasar gördü. Hitit Dönemi'nden günümüze kadar beş medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu tarihi kale, deprem sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 4. etap restorasyon çalışmalarına tabi tutuldu.

A W231444 03

2023 Yılı Restorasyonları Tamamlandı

2023 yılının Temmuz ayında başlayan yeni restorasyon çalışmaları, kısa sürede tamamlanarak kaleyi yeniden turizme açtı. Kalenin çarşı kısmında yıkılan duvarlar yeniden inşa edildi ve bazı alanlarda derz çalışmaları yapıldı. Nemrut Dağı destinasyonunda yer alan Yeni Kale, bölgenin önemli turistik noktalarından biri haline geldi.

A W231444 04

Tarihi Yapının Önemi

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, “1886 yılında Kalhuma tarafından harikulade bir yapı olarak tamamlanan eski Kahta Kalesi, 17 yıllık bir aradan sonra Ağustos 2022’de yeniden ziyarete açılmıştı. Ancak 6 Şubat 2023 depremleriyle birlikte çarşı ve iç saray kısımlarında yıkıntılar oluştu. Bu yıkıntılar sonucunda 8 aylık bir çalışma ile yeniden restorasyon ve konservasyon çalışmaları yapıldı. Bu çalışmaların ardından kale bu yıl yeniden ziyarete açıldı. Arsemia Antik Kenti'nde yürüttüğümüz çalışmalarla özellikle bir tünelin bulunması ve iç saray kısmında yaptığımız kazılarla buraya dikkat çekmiştik. Eski Kahta Kalesi ve Yeni Kale ile birlikte önemli yapıların olduğunu görüyoruz. Tüm yerli ve yabancı ziyaretçileri bu yapılara bekliyoruz” şeklinde konuştu.

A W231444 05

Denizli'de Festival Başlıyor Denizli'de Festival Başlıyor

Ziyaretçilerin Görüşleri

Kahta Kalesi'ni gezen Ahmet Karacaoğlu, “Bugün de burayı ziyaret ettik. Depremden sonra restorasyonu çok kısa bir sürede tamamlanmış. Bire bir aynı şekilde yapılarak restorasyonu tamamlanmış. Hiçbir kusuru yok. Sıcak dışında her şey çok güzel” diye konuştu. Karacaoğlu, ziyaretinin ardından rotasını Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkari'ye çevireceğini belirtti.

A W231444 06A W231444 07

Kaynak: İHA