Adana'da yaşanan depremin ardından başlatılan TOKİ konutları inşaatında sona yaklaşılırken, 6 Şubat öncesi depremzedelerin evlerine yerleştirileceği bilgisi geldi.

30 blok ve 581 daire

Kahramanmaraş merkezli depremlerin oluşturduğu can kayıpları ve yıkımların ardından Adana'da TOKİ tarafından başlatılan 12 bin 500 kalıcı konut ile 2 bin 500 köy evi inşaatları hız kesmeden devam ediyor. Ceyhan ilçesinde bulunan projede 30 blok ve 581 dairelik çalışmalar Mart ayında başladı.

Adana'da Depremzedeler Konutlarına 6 Şubat'tan Önce Kavuşacak

Mehmet Şimşek'ten kredi kartı açıklaması! Mehmet Şimşek'ten kredi kartı açıklaması!

Dairelerin Planları Geniş 

Proje kapsamında oluşturulan 2+1 daireler brüt 110, net 80 metrekare, 3+1 daireler ise brüt 150, neti 127 metrekare olarak tasarlandı. Dairelerde kullanılan malzemelerin tamamının yüzde 100 yerli olduğu belirtildi.

Adana'da Depremzedeler Konutlarına 6 Şubat'tan Önce Kavuşacak

Teslim Tarihi ve Çekiliş Bilgileri

Şubat ayında Adana genelinde tamamlanan bin konutun kura töreninin ardından depremzedelere teslim edileceği duyuruldu. Bu konuda bilgi veren DAİMFED Genel Başkanı Mustafa Karslıoğlu, Cumhurbaşkanı'nın online katılımıyla gerçekleşecek çekilişin ardından hak sahiplerinin dairelerini alacaklarını ifade etti. Karslıoğlu, 'Şubat ayıyla bitmeyen süreçte, çekiliş sırasına göre her ay vatandaşlar dairelerine kavuşacaklar' dedi.

Depremin yıldönümüne sayılı günler kala tamamlanan binlerce konut, ülke genelinde gurur verici bir tablo oluşturdu. DAİMFED Genel Başkanı Karslıoğlu, bu projelerin ülke ekonomisine sağladığı ciddi katkıya dikkat çekerek, 'TOKİ şantiyeleri, ülke ekonomisi için önemli bir rol üstleniyor ve ekonomiye önemli katkı sağlıyor' ifadelerini kullandı.

Adana Valisi İncelemelerde Bulundu

Adana Valisi İncelemelerde Bulundu

Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, Çukurova ilçesi Şambayadı Mahallesi’nde yapımı süren afet konutlarını inceledi. Köşger, 'Belki bin yılın depremi diyeceğimiz bir afet yaşandı. Kentimizde 418 can kaybımız oldu. 8 bin 122 hak sahibi var. Onlar için yapılan çalışmalar depremin hemen ardından başlamıştı. İlk önce geçici olarak barınmaları sağlandı. Konteyner kentimizde 270’i aşkın vatandaşımız yaşıyor. 3 bin 204 konutun yapımı devam ediyor. Bin 589’unu şubat sonunda teslim edeceğiz. 4 ilçemizde çalışmalar sürerken bir yandan da ağır hasarlı binalar yıkılıyor. Yıkım, yüzde 43 oranında tamamlandı. 2 bin 40 binada yıkımlar devam ediyor.' diye konuştu.

Hatay'da TOKİ afet konutlarının teslim tarihi belli oldu Hatay'da TOKİ afet konutlarının teslim tarihi belli oldu

Kaynak: İHA