ABD Başkanı Joe Biden, NBC kanalının Late Night With Seth Meyers programına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Programda Gazze'deki ateşkes süreci ve esirlerin durumu gibi konular ele alındı.

Biden, esirlerin durumuyla ilgili olarak, "Öncelikle tutulan esirler serbest bırakılmalı" diyerek İsrail ile Ramazan ayı boyunca eylemlerini durduracakları konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.

Siyonizm ve İsrail'in Önemi Üzerine Konuştu

ABD Başkanı, İsrail'in barışa sahip olma fırsatını değerlendirmesi gerektiğini vurgulayarak, "Siyonist olmanız için Yahudi olmanıza gerek yok. Ben bir siyonistim, İsrail olmasaydı, dünyada tek bir Yahudi bile güvende olmazdı" şeklinde konuştu. Biden, geçici ateşkesin sağlanması durumunda İsrail'in güvenliğini ve Filistinlilerin bağımsızlığını garanti altına alacak iki devletli çözüme ulaşılabileceğini ifade etti.

ABD'deki İsrail karşıtı protestolarda 133 öğrenci gözaltına alındı ABD'deki İsrail karşıtı protestolarda 133 öğrenci gözaltına alındı

Gazze'deki Ateşkes Sürecine İlişkin Umudunu Dile Getirdi

ABD Başkanı Biden, New York ziyareti sırasında basın mensuplarının Gazze'deki ateşkesin ne zaman sağlanacağına ilişkin sorularını yanıtlarken, "Umuyorum bu hafta sonuna kadar. Ulusal güvenlik danışmanım çok yakın olduğumuzu söyledi ama daha tamamlamadık. Umuyorum ki gelecek pazartesiye kadar (Gazze'de) ateşkes sağlanacaktır" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi