Adana'da Klinik Diyetisyen Duygu Özbay, uzun tatillerin ardından alınan kiloların genellikle göz ardı edildiğini belirterek, 'Tatil boyunca stres atıp rahatlamak önemli, fakat tatil dönüşü tartıda istenmeyen rakamlarla karşılaşmak moral bozucu olabiliyor” dedi.

1- Kahvaltıyı Atlamayın

Öğün atlamanın metabolizma hızını düşürdüğünü vurgulayan Özbay, 'Sabahları beyaz peynir, domates, salatalık, yeşillikler, yumurta, zeytin ve kepekli ekmekle hafif bir kahvaltı yapın. Yağlı börekler ve işlenmiş gıdalardan uzak durun” tavsiyesinde bulundu.

2- Ana Öğünlerde Hafif Beslenin

Özbay, 'Ana öğünlerinizde zeytinyağlı yemekler veya baklagiller gibi hafif yemekleri tercih edin. Fast-food tarzı yiyeceklerden kaçının. Yemekten sonra tatlı isteğinizi iki top dondurmayla sınırlayın' önerisinde bulundu.

3- Ara Öğünleri Kaçırmayın

Ana öğünlerin temel enerji ihtiyacını karşıladığını, ara öğünlerin ise kan şekerini dengelediğini belirten Özbay, 'Ara öğünlerde sizi tok tutacak lifli besinler, yulaflı taze meyveli müsli, iç ceviz, çiğ fındık ve badem tüketebilirsiniz' dedi.

4- Yemeğinizi Yavaş Yiyin

Özbay, yavaş yemek yemenin önemine dikkat çekerek, 'Beyin ile mide arasındaki iletişim ortalama 25 dakika sürer. Yemeğinizi yavaş yiyerek şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunların önüne geçebilirsiniz' dedi.

El Ayak Ağız Hastalığına Dikkat: Belirtiler, Tedavi ve Korunma Yolları El Ayak Ağız Hastalığına Dikkat: Belirtiler, Tedavi ve Korunma Yolları

5- Karbonhidratı Sınırlayın

Tatil sonrası kilo verme hedefinin sağlıklı olması gerektiğini belirten Özbay, 'Karbonhidrat içermeyen diyetlerden uzak durun. Pilav ve makarna yerine bulgur pilavı, beyaz ekmek yerine kepekli veya tam buğday ekmeği tercih edin' dedi.

6- Meyveyi Kontrollü Tüketin

Özbay, meyvelerin içeriğindeki fruktozun yüksek glisemik etkiye sahip olduğunu belirterek, 'Meyveleri porsiyon kontrolü yaparak tüketin. Karpuz, şeftali, avokado, elma ve muz gibi meyveleri günde 2-3 kez tüketin' dedi.

7- Bol Su İçin

Özbay, su tüketiminin metabolizma için hayati önem taşıdığını belirterek, 'Sıcak yaz aylarında su ihtiyacı artar. Her gün en az 2-2,5 litre su tüketerek vücuttan ödem atılmasına yardımcı olabilirsiniz' dedi.

8- Düzenli Egzersiz Yapın

Özbay, düzenli egzersizin genel sağlık ve kilo kontrolü için vazgeçilmez olduğunu belirterek, 'Haftada en az 4-5 gün, orta tempolu yürüyüşler veya yüzme, bisiklete binme, zumba gibi egzersizler yapın' önerisinde bulundu.

Bel bölgesinden nasıl kilo verilir? Bel simitlerini eritmek için en iyi yöntem Bel bölgesinden nasıl kilo verilir? Bel simitlerini eritmek için en iyi yöntem

Kaynak: İHA