Kasım ayının gelmesiyle birlikte soğuk havanın etkisini göstermesi, vatandaşları kombilerini kullanmaya yönlendirdi. Ancak, kombilerin yanmasıyla birlikte doğal gaz faturaları da gündeme geldi. Bu gelişme, özellikle Karadeniz'deki doğal gaz rezervlerinin etkisiyle bir kısmının ücretsiz gelmesiyle doğal gaz faturalarının ne kadar süreyle ücretsiz olacağı konusunu gündeme getirdi.

Emeklinin 5 aylık zam oranı belli oldu Emeklinin 5 aylık zam oranı belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Doğal Gaz Fiyatlarına İndirim Müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz'de bulunan doğal gazın işleme alınması sonrasında doğal gaz faturalarına indirim yapılacağını müjdelemişti. Bu açıklama, vatandaşları gelecek faturalarını beklemeye sevk etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan Açıklama

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sunum yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 2024 bütçesindeki önemli detayları paylaştı. Bakan Bayraktar, 25 metreküpe kadar olan doğal gaz tüketiminin ücretsiz olacağını duyurdu. Türkiye genelinde 1 Mayıs 2024 tarihine kadar devam edecek bu uygulama, vatandaşların yaklaşık 120 liralık gazı ücretsiz kullanmasını sağlayacak.

Devlet Desteği ve Bütçe Açıklamaları

Bakan Bayraktar, 2023 yılından bu yana devletin doğal gaz faturalarındaki 25 metreküplük kısmı karşıladığını belirtti. Bu sayede, belirlenen tüketim miktarının altında kalan vatandaşlar herhangi bir ücret ödemezken, devlet tarafından desteklenmiş olacak.

Bakan Bayraktar'ın Açıklamaları

Bakan Bayraktar, enerji faturasını düşürme amacıyla gerçekleştirdikleri desteklemeleri açıklayarak, ihtiyaç sahibi hanelere verilen elektrik desteğinin toplamda 18.2 milyar TL olduğunu ifade etti. Ayrıca, kömür desteği ve doğal gaz desteğiyle ilgili de detaylar paylaşarak, 2022'de vatandaşların elektrik ve doğal gaz tüketimlerinin 270 milyar TL'sinin devlet tarafından karşılandığını belirtti.

CHP'li Ahmet Akın'dan Eleştiri

CHP'li Ahmet Akın, sanayide kullanılan elektrik ve doğal gaza yapılan yüzde 20'lik zamı hatırlatarak, seçim sonrası akaryakıt ürünlerindeki zamların üretim maliyetlerini artırdığını vurguladı. Akın, kış öncesinde doğal gaz ve elektriğe yapılacak her zammın enflasyonu artıracağına dikkat çekti.

Kaynak: Kamer Durdu